26

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Foarte posibil sa prelungim perioada de inscrieri pana peste weekend. Urmeaza sa anuntam ceva in urmatoarele ore. smile

27 Editat de Darkyow666 (10-10-2014 16:13:21)

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Hey, salut !

Am si eu cateva intrebari privind concursul.

- Dumneavoastra ne cereti calitate, dar la 150mb nu poti obtine decat 480p cel mult ... Sa inteleg ca nu este nici o sansa sa se mareasca dimensiunea fisierului ? big_smile
- Putem participa si cu lucrari de tip colaborare cu alti editori straini ? Acestia va pot confirma autenticitatea lucrarii ...
- logo-urile, majoritatea nesimnificative ale TV station-urilor, nu sunt permise sub nici o forma ?
- este interzisa tipografia kinetica ?

Mersi de timpul acordat !  ^_^

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Meh, I'm kinda nub, insa totusi. Nu ar trebui sa fie la fel in orice program de editare?
http://i.imgur.com/rZX1e4q.jpg


Am vazut si pe thread-urile din anii trecuti aceeasi problema, iar raspunsurile au fost mai mult sau mai putin asemanatoare.
Asteapta si raspunsul unui mod \o/

29 Editat de nezumichan (10-10-2014 17:52:40)

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

@Darkyow666
Dimensiunea impusa a fost asa de ani de zile, ma indoiesc ca se va modifica. Nu este in niciun caz imposibil sa obtii cateva minute de 720p in 150 MB - spre exemplu, eu am 4 minute in 134 MB. In functie de ce folosesti si cum lucrezi, ai putea sa procedezi si altfel: sa randezi uncompressed sau lossless si sa folosesti ceva extern pentru compresie. In anii din urma se recomandase Staxrip. Mai exista si Zarx264gui. Eu prefer VirtualDub fiindca am gasit un codec pe placul meu pentru AVI, but that's just me.

30 Editat de Darkyow666 (10-10-2014 21:28:04)

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

@nezumichan

Pai... nu depinde dimensiunea fisierului de durata acestuia, ci de resursele pe care acesta le contine smile
Am folosit vreo 5 aplicatii printre care si cele enumerate de tine, arunc 480p si gata ca si asa nu mai conteaza dupa atata croop si zoom xD!!

Mersi mult de raspuns si succes.

Edit: Am reusit in cele din urma, idee venita in urma impactului cu alcoolu', filmat cu fraps in timp ce era redat in VLC apoi convertit in mp4 si voila, 104mb. 
btw din greseala am uploadat un amv de doua ori, este vorba de cel fara titlu. Scuzele mele xD!

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Vad ca a fost postata lista cu toate AMV-urile inscrise.
Time to see them all!

32 Editat de nezumichan (11-10-2014 20:03:16)

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

M-am inecat ca fraiera la mal si am urcat in prima instanta o versiune care avea o mica problema pe partea de credits - nu apareau numele melodiilor. Va rog sa luati in considerare pentru AMV-ul "What spawns from within us" fisierul cu "(v2)" in coada. Multumesc si imi cer mii de scuze ca v-am creat batai de cap >.<  Later edit: In graba momentului si din cauza oboselii, am gresit setarile audio si mi-a iesit un bitrate de 112, mai mic decat cel cerut. Fisierul cu "(v3)" este cel bun. Imi cer iertare inca o data si promit ca nu mai deranjez cu nimic anul acesta.

Mult succes tuturor celor inscrisi! ^_^

33

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Darkyow666 a scris:

btw din greseala am uploadat un amv de doua ori, este vorba de cel fara titlu. Scuzele mele xD!

nezumichan a scris:

Later edit: In graba momentului si din cauza oboselii, am gresit setarile audio si mi-a iesit un bitrate de 112, mai mic decat cel cerut. Fisierul cu "(v3)" este cel bun. Imi cer iertare inca o data si promit ca nu mai deranjez cu nimic anul acesta.

S-a notat, nu e problema. smile

Doresc sa anunt ca formularul de inscrieri pentru concursul AMV va fi dezactivat undeva in aceasta seara, cel mai probabil dupa ora 23:00. Ca si anul trecut, in urmatoarele zile se va publica o lista completa si detaliata a finalistilor. Multumim tuturor participantilor la concurs si va dorim mult succes in continuare!