1

Subiect: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Lista completa a finalistilor. Toate eliminarile au fost motivate si detaliate.
Materialele corupte, care prezinta anumite erori si nu se pot reda se pot retrimite pana joi (16 octombrie). Mai jos avem o lista cu diferite servicii de hosting pe care puteti incarca fisierele. Link-urile pentru download se pot postat in acest topic.

Transfer.ro    MediaFire    Dropbox

https://www.mediafire.com/convkey/3ab2/3zt34x6upp5v54m4g.jpg

Decizia de eliminare este finala.

2

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Deci ceea ce numiti la mine credite prelungite este acel "Thanks for watching" care are cred ca vreo 2 secunde. Pe bune? Alea nici macar nu sunt credite, e doar un text pe video. De doi an incerc sa intru in concurs, dar aveti niste reguli stupide. Doar pentru alea 2 secunde, video-ul meu nu a fost acceptat. Aiurea, cine stie cate video-uri bune au fost refuzate din cauza ca aveau un punct care a durat mai mult de o secunda la final, dar n-am ce face, poate mai incerc la anu. Si succes celor care au intrat smile

3 Editat de nezumichan (14-10-2014 09:39:38)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Ella a scris:

Deci ceea ce numiti la mine credite prelungite este acel "Thanks for watching" care are cred ca vreo 2 secunde.

Ella, cred ca problema era faptul ca ai numele tau in coltul dreapta sus pe aproape tot parcursul AMV-ului. Chestia asta s-a mai discutat pe aici, si anul acesta, si anul trecut. Toate elementele grafice de identificare nu trebuie sa aiba mai mult de 10 secunde - la tine dureaza peste un minut sad

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Mda... Am uitat ca vin la un eveniment pt copii sensibili sub 18 ani.. Nu e ca si cum majoritatea animeurilor de pe "sticla" au continut grafic violent/sexual cu referiri la tot felul de lucruri..

Unul din anime-urile de top all time (nu zic eu, o zic japonezii ) e prea violent pentru cel mai important eveniment anime din Romania smile) cu asta am zis tot.

La anul vin cu my little poney :> pregatiti-va ! ......

5

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Bine ca a trecut amv-ul cu maneaua! Sa nu le aratam copiilor scene "violente", dar hai sa ii invatam manele...mult mai bine.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Mult noroc tuturor *-*
Mi-a placut mult sa vad ce inscrieri au facut ceilalti si sa imi fac AMV-ul meu, desi nu e cel mai tare din parcare, herp;
\o/

7

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

nezumichan a scris:
Ella a scris:

Deci ceea ce numiti la mine credite prelungite este acel "Thanks for watching" care are cred ca vreo 2 secunde.

Ella, cred ca problema era faptul ca ai numele tau in coltul dreapta sus pe aproape tot parcursul AMV-ului. Chestia asta s-a mai discutat pe aici, si anul acesta, si anul trecut. Toate elementele grafice de identificare nu trebuie sa aiba mai mult de 10 secunde - la tine dureaza peste un minut sad

Pai da in regulament spunea ca logo-ul pus intentionat e in regula. Oricum, numai conteaza, e stupida chestia asta, multe amv-uri nu au intrat in concurs din cauza unor "greseli" minore. Ce fel de concurs e asta daca unele dintre cele mai bune amv-uri nu participa?

Dar, dupa cum am spus, succes tuturor care au intrat, am vazut multe amv-uri interesante, iar eu o sa mai incerc sa ma alatur voua si la anul smile

8

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

• Intro-uri, credite si informatii de identificare prelungite
Durata maxima rezervata prezentarii de intro-uri, credite si alte elemente grafice de identificare ale
participantului nu trebuie sa depaseasca zece (10) secunde.


Este unul dintrte motivele pentru care un amv poate fi descalificat
La tine logoul "missElla" este prezent pe toata durata clipului........in rest amv-ul este bun

Bafta tuturor

GRIG

9

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Andreik a scris:

Mda... Am uitat ca vin la un eveniment pt copii sensibili sub 18 ani.. Nu e ca si cum majoritatea animeurilor de pe "sticla" au continut grafic violent/sexual cu referiri la tot felul de lucruri..

Unul din anime-urile de top all time (nu zic eu, o zic japonezii ) e prea violent pentru cel mai important eveniment anime din Romania smile) cu asta am zis tot.

La anul vin cu my little poney :> pregatiti-va ! ......



Dar nici nu cred ca ai vrea sa te intrebe copilul de "x" ani de ce zboara "matele" din diferite personaje pe care le vede sau ce sunt anumite parti din corp care "leviteaza" lasand in urma lor o dara mare de sange precum o steluta cazatoare....

GRIG

10

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

DMY a scris:

• Intro-uri, credite si informatii de identificare prelungite
Durata maxima rezervata prezentarii de intro-uri, credite si alte elemente grafice de identificare ale
participantului nu trebuie sa depaseasca zece (10) secunde.


Este unul dintrte motivele pentru care un amv poate fi descalificat
La tine logoul "missElla" este prezent pe toata durata clipului........in rest amv-ul este bun

Bafta tuturor

Mersi pentru raspuns smile Bine ar fi fost daca puteam corecta si apoi sa il retrimitem.

11 Editat de DMY (16-10-2014 16:17:46)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Si de ce nu ai incercat sa corectezi si sa il retrimiti   "in timp util" .......sunt mai multe persoane care au urcat mai  multe versiuni ale amv-ului tocmai pentru a corecta sau modifica anumite "erori"

GRIG

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

DMY a scris:

Si de ce nu ai incercat sa corectezi si sa il retrimiti   "in timp util" .......sunt mai multe persoane care au urcat mai  multe versiuni ale amv-ului tocmai pentru a corecta sau modifica anumite "erori"

Exces de zel tipic romanesc...


Se pare ca mi-am indeplinit obiectivul xD!!
Succes tuturor & have fun ^_^

13 Editat de DMY (16-10-2014 23:53:55)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Da mult exces de zel doar suntem romani ...nu?.....iar deobicei ROMANII nu prea citesc regulile sau le citim dar nu le acordam atentie ca de ...sunt facute pentru a fi contestate cand gresim ...dar si "intelegem " si  evoluam cand vrem ....incurajare am vrea toti si un pic de intelegere ....dar sa recunoastem ca a intelege un regulament este valabil pentru toti cei care participam la acest concurs...din greseli invatam ...si experienta intr-un final isi va spune cuvantul...chiar imi pare rau ca nu am putut participa la acest concurs ...de, copiii ocupa mai mult timp decat credeam ...

GRIG

14

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

DMY a scris:

Da mult exces de zel doar suntem romani ...nu?.....iar deobicei romanii nu prea citesc regulile sau le citim dar nu le acordam atentie ca de ...sunt facute pentru a fi contestate cand gresim ...dar si "intelegem " si  evoluam cand vrem ....incurajare am vrea toti si un pic de intelegere ....dar sa recunoastem ca a intelege un regulament este valabil pentru toti cei care participam la acest concurs...din greseli invatam ...si experienta intr-un final isi va spune cuvantul...chiar imi pare rau ca nu am putut participa la acest concurs ...de copiii ocupa mai mult timp de cat credeam ...

chiar eram curios sa vad ce amv faci anul asta..pacat ca nu participi

15

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Din pacate nu mai am cum sa particip la concurs anul acesta chiar daca as vrea "nu mai am timp"....:P.....imi place AMV-ul tau sper sa pot sa concurez cu tine la anul ....si mi-as dori sa fie mai multi concurenti care sa demonstreze ca se poate ...chiar daca suntem romani....Multa bafta si felicitarile mele pentru AMV

GRIG

16

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

DMY a scris:

Din pacate nu mai am cum sa particip la concurs anul acesta chiar daca as vrea "nu mai am timp"....:P.....imi place AMV-ul tau sper sa pot sa concurez cu tine la anul ....si mi-as dori sa fie mai multi concurenti care sa demonstreze ca se poate ...chiar daca suntem romani....Multa bafta si felicitarile mele pentru AMV

multumesc! mi-ar placea intr-un an sa participe toti editorii buni din tara..ala ar fi un concurs tare

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

straw a scris:
DMY a scris:

Din pacate nu mai am cum sa particip la concurs anul acesta chiar daca as vrea "nu mai am timp"....:P.....imi place AMV-ul tau sper sa pot sa concurez cu tine la anul ....si mi-as dori sa fie mai multi concurenti care sa demonstreze ca se poate ...chiar daca suntem romani....Multa bafta si felicitarile mele pentru AMV

multumesc! mi-ar placea intr-un an sa participe toti editorii buni din tara..ala ar fi un concurs tare

Poti sa aduni tu cati editori vrei, daca concursul este -18 pierzi calitate. Ca nu stau toti sa iti faca gore free..

Si revenind la un alt citat de mai sus, copilul oricum se intreaba ce se intampla cu tipu ala lovit de puterea x, sabia x, chit ca nu arata sange... nu imi spune mie ca anime-urile blood free nu inspira si arata drama sau killing wink

La anu si la Otaku as spune eu smile)) Bafta baietii wink astept maneaua aia live la screening

18

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Andreik a scris:

Poti sa aduni tu cati editori vrei, daca concursul este -18 pierzi calitate. Ca nu stau toti sa iti faca gore free..

Si revenind la un alt citat de mai sus, copilul oricum se intreaba ce se intampla cu tipu ala lovit de puterea x, sabia x, chit ca nu arata sange... nu imi spune mie ca anime-urile blood free nu inspira si arata drama sau killing wink

La anu si la Otaku as spune eu smile)) Bafta baietii wink astept maneaua aia live la screening

astea sunt regulile, asa e la orice concurs de amv-uri, nu numai la noi..iar un amv plin de gore nu inseamna ca e un amv mai bun..si maneaua s-a calificat pentru ca a respectat regulile..stop hating:))

19 Editat de nezumichan (18-10-2014 14:12:44)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Andreik, exagerezi. Nu iti trebuie musai ponei ca sa te califici. Sunt destule AMV-uri in concurs care au violenta, intr-o mai mare sau mai mica masura (me being guilty of one of them). Au fost acceptate pentru ca e intr-o limita rezonabila. Iar anul trecut, printre altele, a fost acceptat un AMV (destul de bun dupa parerea mea) cu Shingeki no Kyojin - no ponies there, mind you - care, desi includea momente in care oamenii erau mancati, facea in asa fel incat sa sugereze chestia asta fara o arate prea explicit. Te facea sa simti groaza si golul in stomac pentru ca e era bine construit din punctul de vedere al mesajului transmis. Daca un astfel de AMV a putut intra in concurs fara probleme, e clar ca organizatorii nu sunt absurzi. Dar pana la urma, e dreptul lor sa decida ce pot proiecta si ce nu, unde s-a exagerat si unde nu, ce e prea explicit si ce nu. Au avut dintotdeauna o atitudine constanta vizavi de asa ceva. Tu cred ca o iei prea personal.

Un alt exemplu demn de mentionat ar fi ca acum 3 ani a fost inscris AMV-ul "Negru" al lui HanwellInsaneAsylum. A fost printre cele mai bune, dar nu l-au acceptat din cauza violentei exagerate. Anul urmator, autorul a modificat acele cateva scene problematice si a castigat concursul. Acum regulile s-au schimbat si nu s-ar mai putea repeta asa ceva fiindca exista o cerinta mai stricta legata de vechimea AMV-ului, dar ce vreau sa spun e ca nu are nimeni ceva personal cu tine, ca limitele impuse asupra violentei nu sunt asa stricte cum ti se pare tie si ca sunt alte lucruri care fac un AMV bun - iar juriul este mai mult decat capabil sa recunoasca meritele unui AMV, fie ca e violent sau nu. Asa cum a spus si straw, gore nu implica automat calitate. Poate ii da un anumit grad de seriozitate si il incadreaza intr-un anumit gen, dar atat.

Enough hating. Enjoy the show tomorrow. Eu as da orice sa pot fi acolo.

20

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

stie cineva un top 3 sau ceva? eu n-am putut ajunge la nijikon..

21 Editat de chibithings (19-10-2014 21:17:07)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Daca imi amintesc foarte bine : 1. nezumichan, 2.kuro009, 3. straw dar nu sunt singura la locul 3 :\

22

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

chibithings a scris:

Daca imi amintesc foarte bine : 1. nezumichan, 2.kuro009, 3. straw dar nu sunt singura la locul 3 :\

ugh..ok..mersi

23 Editat de Quartz (19-10-2014 22:09:02)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Calificare

Dap,acela e top 3.