26 Editat de DMY (23-10-2014 20:16:33)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Darkyow666 un bitrate decent ar fi pe la 4 sau 5 mbps(mai mic risti sa pierzi prea multa calitate si mai bine ii dai resize la 720p) daca ai surse la 1080p. Compreseazal in virtualdub cu divx sau in starxrip cu H264 ai sa reusesti sa il aduci la 150MB tre sa te joci umpic cu ele si ai sa te descurci .......eu nu mai am nici ca hoby amv-urile din pacate dar din cand in cand mai lucrez la cate unul cand gasesc o portita de timp liber....nu ai avea cum sa gasesti prea multe amv-uri facute  de mine nici macar pe youtube pentru ca le-am dat jos ....si nici nu le-am mai urcat pe undeva.....

Alahemaret....interesanta intrare, desi esti inregistrat doar de "azi" se pare ca sti deja ca nu sunt oameni cu care te poti intelege pe aici .......salutare

cat despre organizatori/staff ...sunt probleme si unele pot deranja dar banuiesc ca atata timp cat sunt discutate se pot rezolva...sincer in ani trecuti au fost poate mai multe probleme decat in ultimi 2 ani....parerea mea

Peace - "cum spunea IZO"...care FACE amv-ri RAW&FX...cu tot cu sfarsit......

GRIG

27 Editat de ShiroNoKokoro (23-10-2014 18:44:16)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Woah, ce a fost a fost. And also I nailed it. Am fost impresionata de AMV-uri si chiar mi-au placut sa le vad (plus ca am invatat din ele cate ceva), chiar daca aparent sunt ultimul pe loc. Nu stiu daca se poate, insa se poate intreba de feedback? Cam stiu ce prostioare facui, dar am incercat sa fac cat mai bine cu ce am.

Si felicitari castigatorilor. *-*

28 Editat de DMY (23-10-2014 20:12:18)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

A....poi din moment ce ai fost printre cei finalisti ...nu ai facut prosti prea mari ........dar sfarsitul........ok probabil eu am o problema cu felul in care se termina amv-urile ....

GRIG

29 Editat de nezumichan (23-10-2014 23:21:22)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

@ShiroNoKokoro
In primul rand, din ce stiu eu, se penalizeaza AMV-urile scurte. Limita minima de 50 de secunde e ca sa permita si altor genuri (cum ar fi trailer) sa poata fi inscrise. Din moment ce AMV-ul tau nu intra intr-o categorie speciala care justifica durata scurta, probabil asta a fost unul dintre criteriile care te-au tras in jos. Apoi, AMV-ul nu este tocmai rau, dar este facut doar din opening-uri. Asta ii scade dificultatea, pentru ca e foarte usor sa cauti secvente in opening-uri, ele fiind extrem de dinamice si mai usor de sincronizat decat scene din cadrul episoadelor. Am numarat 5 opening-uri diferite, sper sa nu gresesc. Asta inseamna ca tu ai cautat in 7 minute si 30 de secunde de material. Gandeste-te ce inseamna sa cauti intr-un anime de 24-25 de episoade, sau chiar in mai multe anime-uri, pentru un un singur AMV (ca sa iti dau un exemplu, din cele 25 de episoade pe care le are Shinsekai Yori am selectat ca viabile pentru editare secvente ce dureaza in total o ora si 10 minute, din care a iesit un AMV de 3:47 minute; la celalalt, care folosea 3 anime-uri diferite, am avut un total de o ora si 15 minute de material selectat). Nu zic ca un AMV reusit poate iesi doar daca umbli cu mult material, vreau doar sa accentuez de ce dificultatea este mai mare in acest caz - sunt mult mai multe decizii de luat, alegerea scenelor si combinarea lor cresc in complexitate. Acum, si eu mai folosesc unele secvente de prin opening-uri sau ending-uri daca mi se pare ca se potrivesc foarte bine cu ce imi trebuie, deci nu e ca si cand nu ai avea voie deloc cu asa ceva, insa a pleca de la asa putin material intr-un AMV atat de scurt nu e o combinatie fericita. In 2010 a castigat un AMV facut exclusiv din opening-uri (Filter the colors), dar fusesera folosite mult mai multe si era extrem de muncit la partea tehnica.

Totodata, nu se termina intr-un punct bun al melodiei - de fapt, e taiat chiar in mijlocul unui cuvant XD E de preferat sa aiba nu doar cap, ci si coada, sa fie ceva de sine statator, structurat. Se simte clar ca melodia nu avea de gand sa se opreasca acolo si nu lasa o impresie prea buna. Nu te opreste nimeni sa tai melodia, dar ai grija ca ce iese in urma taieturii sa fie ceva cursiv, cu introducere, cuprins si incheiere bine delimitate.

Insa nu te descuraja wink Cum spuneam, AMV-ul nu este rau si ai o sincronizare bunuta. Just work harder next time.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Eu nici nu stiu cine sunt organizatorii.
Am dat mana cu DMY si m-a felicitat cand m-am dus sa ridic premiul, dar nu stiu daca a facut parte din juriu.

Dar ma rog, suntem pe Internet deci oricine isi poate asuma orice identitate.

PS: si eu apreciez ca publicati lista celor calificati si clasamentul si ca puneti la dispozitie acest forum (chiar daca apar discutii cam „heated”) dar mai ales apreciez ca gasiti timp sa proiectati toate AMV-urile calificate, nu doar un top 10.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

DMY a scris:

Darkyow666 un bitrate decent ar fi pe la 4 sau 5 mbps(mai mic risti sa pierzi prea multa calitate si mai bine ii dai resize la 720p) daca ai surse la 1080p. Compreseazal in virtualdub cu divx sau in starxrip cu H264 ai sa reusesti sa il aduci la 150MB tre sa te joci umpic cu ele si ai sa te descurci ....

Ok, mersi mult.

32 Editat de DMY (24-10-2014 10:09:54)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

La conventie imi place sa fiu voluntar si sa ajut...nu fac parte din juriu...imi place sa fiu cel care ii chinuie:P.....dar anul asta nu am putut sa particip la concurs...din cauza timpului prea putin pentru a realiza un proiect

daca mai ai vreo nelamurire Darkyow ...poti intreba ...te pot ajuta cu placere wink

GRIG