1

Subiect: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Clasamentul concursului AMV Nijikon 2013.
Videoclipurile participante se pot viziona pe canalul nostru de YouTube sau direct de pe pagina de internet a conventiei.
Nijikon.ro    YouTube

Felicitari castigatorilor si multumim tuturor participantilor!

http://www.mediafire.com/convkey/c48c/0dvpbdek13lkiem5g.jpg

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Multumim organizatorilor!

Si felicitari lui nezumichan, celorlalti castigatori si tuturor participantilor!

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Felicitari tuturor pentru munca depusa si efortul investit! ^.^ Foarte frumos ca anul acesta s-a pus si clasamentul in varianta video, it'll make a nice memory for everybody.

Multumiri organizatorilor pentru un concurs reusit. Singurul mic ghimpe care mi-a ramas in inima ar fi faptul ca nu s-a vazut atat de bine la proiector, scenele mai intunecate nu se distingeau prea bine si a fost pacat de unele AMV-uri care se foloseau cu preponderenta de astfel de secvente. Maybe take that into consideration next time, nee? ^^

4 Editat de Chemix800 (06-11-2013 11:28:30)

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Pentru inceput felicitari tuturor participantilor si castigatorilor si de asemenea echipei Nijikon pentru o organizare buna si cu un clasament fair ca sa spun asa de data aceasta. Se pare ca si la noi incepe sa se vada aerul de afara. Good job @juriu. Nu stiu cum de ati ghicit dar chiar ma bucur ca am ajuns pe locul 2 deoarece eu sunt audiofil de cativa ani buni si ascult doar flac-uri iar boxele de pe locul 2 ma reprezinta mult mai mult fata de hardul acela de 3 TB. Nu pot spune ca nu mi l-as dori dar cred ca e mai bine ca si asa vine revelionul si nu am pe ce sa ascult. Sistemul meu genius 5.1 se aude ca din butoi lmao. Deci cu alte cuvinte multumesc mult si meritati o cisterna de bere fiecare.

Nezumichan merita locul 1 pentru ca are un concept mai dezvoltat ca mine. La mine e mai mult pe editing. Atat in statele unite cat si in Canada unii au apreciat mai mult decat altii. Depinde acum de juriu si cum intelege fiecare. Locul 2 pentru o astfel de lucrare nu e rau deloc. Cat despre celelalte amv-uri mi-au atras atentia si mi-au placut urmatoarele Straw: Storm [Best of Nijikon 2013] Richiteanu Andrei: Yamato Project [Mentiune] Ma gandeam acum ca pau si lokkiclu unde au venit cu viduri collab de la amv news level up sa fie puse pe locuri mari, era imposibil de la bun inceput si ma gandeam ca daca juriul de la niji o sa faca o asemenea gresealea dar nu a fost asa, asta e bine, arata ca ati fost seriosi  v-aţi făcut treaba bine! Odata ce a fost collab de la bun inceput nu ai de unde sa stii care dintre editori au editat mai mult sau mai putin. In afara se accepta astfel de videouri dar daca eventual sunt castigatoare premiile nu se mai dau decat daca sunt impartite cumva. Pot intra si 5 intr-un collab de genul acesta.

Pot spune un singur lucru despre amvul lui Straw - omule ai stilul meu, keep it up si o sa ajungi mare. Am vazut ca ai castigat si in afara deja la o un con, foarte bine, tot asa si la cat mai multe. Imi place in special pentru ca este underground si eu nu pot inghiti muzica comerciala.

Pentru final va pot spune ca de la anul nu voi mai edita pe dubstep si o sa trec pe chestii mai serioase ca de ex trailere orchestral. Inca odata felicitari tuturor si ne vedem la anul cu viduri si mai tari.

Inca o chestie... aici pentru echipa niji... sunt banat pe facebook si nu pot lasa mesaje, deci o sa las intr-un pm aici la un moderator adresa mea de acasa pentru premiu si o sa rog un prieten sa va lase pe pm pe fb si email ca gmailul cere verificare pe tel si nu am timp acum de astea. In momentul de fata sunt la sala pentru ca mi s-a ars monitorul, asta pt moment, deci sper sa ma intelegeti si de asemenea sper sa ne respectam reciproc de acum inainte, eu cel putin eu asta fac. O sa va las mesaje daca a ajuns premiul dupa 2 sap de acum in colo. Mechanistu imi stie adresa ca mi-a trimis premiul din 2011 btw.

Edit - mai multi dintre participanti ar trebui sa vorbeasca despre concurs pe acest topic, e pacat.

CheMiX

5 Editat de nezumichan (07-11-2013 23:57:02)

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Revin cu un al doilea mesaj, caci as fi vrut sa scriu mai multe aseara despre cateva din AMV-urile din concurs, dar la ora aceea nu prea eram in stare. Si, din moment ce Chemix tot a deschis discutia, why not?

Intai, sunt trei AMV-uri care nu sunt genul meu, dar a caror valoare este cat se poate de clara in ochii mei: Are Ya Ready 4 da Ruffneck Bass (locul 2 - Best of Nijikon 2013), Storm (locul 3 - Best of Nijikon 2013) si Yamato Project (locul 6 - Mentiune). Guys, you're awesome, congrats! *bows* I feel humbled to be in there alongside all of you.

Apoi, nu pot sa nu zic nimic de Another Trailer (locul 5 - Cea mai buna sincronizare). So creepy and so, so good. Iubesc "Another", mi-a placut sa vad ceva cu el. Good job!

Puppets (locul 17) m-a surprins foarte placut. "Eve no jikan" e printre preferatele mele si ti-a iesit ceva foarte interesant. M-ai facut sa vreau sa il revad smile

Cannibalistic Desire - Shingeki no Kyojin AMV (locul 19) imi da si acum fiori pe sira spinarii. Recunosc ca prima data n-am putut sa il vad tot, dar la proiectie a trebuit. Nu cred ca ma voi uita vreodata la anime, oricat de bun si de aclamat ar fi, feels like too much for me. However, I'm in awe of your song choice. Atat de frumoasa si de potrivita. Really good storytelling there.

Cred ca AnimeCeption (locul 22) a starnit cele mai puternice reactii la proiectie si pe buna dreptate. Aveti idei bune, dar cred ca mai este nevoie de putin exercitiu si cizelare a stilului. Iar aici ma refer la lip-synching (se vede ca s-a incercat, dar mai trebuie lucrat), alegerea si folosirea font-urilor (something sans serif is good, but the size and the shadow don't make it look very pro), felul cum scrieti (prin unele locuri cu diacritice, alteori fara, plus ca apare spatiu inaintea semnelor de punctuatie - sorry, defect profesional de redactor si corector, nu pot sa nu le vad), utilizarea surselor video de calitati si aspect ratio diferite (un exemplu ar fi cele din Pokemon care sunt "turtite" de la 4:3 la 16:9). Aaanyway, all these aside, you cracked up the whole room. Partea mea preferata e cea cu "Banana", am inceput sa si fredonez la proiectie tongue

Si am lasat la final acele AMV-uri care mi-au mers la suflet, indiferent de locul obtinut. Road of memories (locul 4 - Mentiune) are o idee draguta si transmite atat de multe, chiar si pe o melodie fara cuvinte. Collide with the sky (locul 10) mi-a atras atentia pentru ca melodia imi place foarte mult, iar rezultatul e frumos, atinge o coarda sensibila acolo undeva. Really lovely.  It rains with LOVE AMV (locul 24), chiar daca nu e asa sus in clasament, mi-a placut pentru ca mesajul versurilor se potriveste extrem de bine cu povestea. Ai cam exagerat la contrast, though, iar combinatia de font-uri nu e prea reusita - you should keep it simple.

That's about it. Congrats again to everybody! Keep on working harder and harder tongue

6

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

As vrea sa-i felicit si eu pe toti participantii, nu doar pe cei care au castigat ceva. Mi se pare ca a crescut destul de mult nivelul amv-urilor fata de anii trecuti, cine stie, poate in cativa ani concursurile de amv-uri din Romania ar putea ajunge la nivelul celor din strainatate, poate chiar sa le depaseasca pe unele. Cei care nu ati castigat nimic, sau nu sunteti multumiti de locul obtinut, sa nu fiti descurajati si sa editati in continuare, numai asa nivelul amv-urilor voastre va creste.
Mi-au placut mai multe amv-uri din concurs, dar vad ca nimeni nu zice de amv-ul lui DMY , Inside - foarte tare, mi-a placut cum ai combinat anime-ul cu manga. Ma asteptam sa iei un loc mai bun, dar asta e..
Lui CheMiX - mersi! O sa incerc sa editez mai bine decat ce am facut in amv-ul asta, am multe idei dar timpul asta imi face probleme, ca nu prea e:)). Multe chestii le-am facut in graba si de care nu sunt multumit. Urmatorul meu amv (cand l-oi face) o sa iasa mult mai tare decat Storm.

7

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Mersi Straw ....ma bucur ca am luat premiul " realizare tehnica" din pacate timpul pe care l-am  acordat nu a fost suficient si sunt destule nereguli dar sunt multumit  .Felicitari tuturor participantilor mai ales castigatorilor ...in mod special mi-a placut cel a lui CheMix probabil din cauza melodiilor ( daca nu ma insel au fost mai multe ) cel a lui Nezumichan cred ca a avut cea mai buna calitate vizuala "sursele au fost bune si la rezolutie mare"..Pentru Straw ai reusit sa combini bine imaginea video pe melodie (ai stat sa alegi imaginile potrivite)....ar fi fost interesant totusi sa discutam si despre cum au fost realizate AMV-urile ...ce softuri s-au folosit ce tehnici ..efecte ..asta pentrut ca la anul sa reusim sa crestem valoarea amv-urilor pe care le facem ......sa dam mai mult de lucru juriului tongue

GRIG

8 Editat de Geesushi (12-11-2013 14:44:55)

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Ma gandeam acum ca pau si lokkiclu unde au venit cu viduri collab de la amv news level up sa fie puse pe locuri mari, era imposibil de la bun inceput si ma gandeam ca daca juriul de la niji o sa faca o asemenea gresealea dar nu a fost asa, asta e bine, arata ca ati fost seriosi  v-aţi făcut treaba bine! Odata ce a fost collab de la bun inceput nu ai de unde sa stii care dintre editori au editat mai mult sau mai putin. In afara se accepta astfel de videouri dar daca eventual sunt castigatoare premiile nu se mai dau decat daca sunt impartite cumva. Pot intra si 5 intr-un collab de genul acesta.

Ţin să te corectez, Izo în legătură cu asta, Level up nu e Collab Con, e o diferenţă enormă între cele două.  Level up presupune în următorul fel:

Thе contest is opened for pairs of AMV makers, Pro (experienced and acknowledged creator)+Novice (a beginner without significant achievements). A team’s goal is to create a small AMV through joint efforts, with the assumption that Pro doesn’t do editing and does not work on effects but does what he/she can to support the Novice technically.

Novice’s duties include: project settings adjustment, clips cutting, making of effects, AMV encoding and making of preview
Pro’s duties include: thinking the AMV concept over together with Novice, software using advice, advice on effects making, help in searching for sources, beta testing, advice on video encoding, video upload and filling in the site form

Şi nici decum realizarea practică a AMV-ului în sine. smile E mai mult un beta tester pe care ai dreptul să îl stresezi non stop. Iar AMV-urile, mă rog, AMV-ul lui Kara a fost descalificat din motive technice.

Felicitări tuturor pentru munca depusă şi chiar îmi pare rău pentru descalificările produse, ca şi în cazul meu, multe din ele din neatenţie editorilor.

Dar felicitări tuturor, şi cu ocazia asta ţin să o felicit şi pe Nezumi pentru că a reuşit să ducă ceva din categoria "dramelor" în top! Ah, aş enumera multe persoane pe aici pentru că multă lume s-a descurcat minunat, dar fac prea lung comentariu.

Deci, ne vedem la anu şi abia aştept să văd cu ce revine fiecare!

9 Editat de Chemix800 (13-11-2013 11:34:43)

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Nu am primit nici un premiu si a trecut o saptamana. Atat eu cat si Martinescu v-am trimis adresa si nimic. Asta e ultimul mesaj pe care o sa-l mai scriu.  Sper sa fiti de treaba si sa imi vad premiul cel tarziu saptamana viitoare. Ca fapt divers din Toronto si New York am primit in o saptamana si jumate si sunt la zeci de mii de km distanta iar in Romania nu se poate ca nah. Straw si Nezumi si-au luat premiile ca au fost live. Daca ma luati de prost o sa va iau si eu. E foarte usor pentru mine sa vorbesc cu partenerii vostri ca de la anul sa nu va mai sponsorizeze pentru ca sunteti negri la suflet. Daca ma iubiti asa de tare de ce m-ati mai acceptat in concurs ? Pur si simplu trebuia de la inceput sa fiu banat si din concurs. Sa stiti ca nu v-am facut audienta pe degeaba. Tot ce fac eu se plateste. Nu particip nicaieri fara sa iau o anumita suma de bani cash sau in bunuri materiale. Daca nu imi primesc premiul pana saptamana viitoare o sa trebuiasca sa va rog sa imi dati jos amv-ul de pe site-ul Nijikon cat si de pe Youtube. O parte din copyright este detinut de mine, restul Skrillex si Noisia si studio-urile de anime, deci nu ma joc aici cand vine vorba de chestia asta. Am nevoie doar de 48 de ore ca sa le dau jos de pe yt si asa mai departe. Sper ca m-am facut inteles daca nu o sa ne jucam si voi o sa pierdeti.

@Straw Te-ai inspirat de la amv-ul meu cu care am castigat la Japan Play. Asta nu e rau deloc, chiar ma bucur ca unii din Ro incep sa se inspire din lucrarile mele. Ce bine e de mine ca am tot timpul dim lume pentru editari video caci la mine nu e un hobby ci a living. Am mai spus si la altii eu nu editez de fun ci pentru a trai din asta. In momentul de fata am destula experienta ca sa ma pot angaja la un studio pentru 10/15k pounds pe an. O sa incep din 2014. Pentru cei care vor sa ajunga aici va pot spune ca e mult stres si munca asidua de picati de pe scaun dupa o zi de munca si trebuie sa lucrati pe aparatura masiva nu pc sau laptop. Ex Avid Nitris DX Constantly updated Avid Media Composer HP Z800 Workstation 2x HP 24 ” monitors ( HP ZR2440w ) 50″ Panasonic High Definition 3D Plasma Display ( TH-50PF30ER ) 2x Mackie HR824mk2 speakers Mackie 803-VLZ3 Premium Mic/Line Mixer - See more at: http://www.chainsaweurope.com/studio/fi … I622F.dpuf
@DMY Chiar au fost 2 piese -  vezi toate detaliile aici http://www.animemusicvideos.org/members … p?v=193649
@Geesushi Am uitat ca educatia ta are lacune. Odata ce 2 oameni lucreaza impreuna inseamna collab. Atat in productia muzicala cat si cinematografica. Unul vine cu ideea, altul cu scenariul, toate se combina si iese un tot. La Hollywood se vand ideile pe milioane de dolari si tot isi pastreaza drepturile de autor. Lipsa ta de cunostinte ma uimeste. Inainte sa scoti porumbei din gura ia si invata mai intai.

Edit - faceti reclama la cosplay an de an care mi se pare foarte usor sa arunc 200 de euro pe un costum si apoi sa ma fatai pe scena si sa dau din fundulet nitel. Arta este in amv-uri iar la noi acest fenomen nu este promovat mai deloc. Adica, dati share la concursul de cosplay pe facebook dar la amv-uri nici nu va ganditi sa faceti vreo ceva cu ele si aici se depune de zeci de mii de ori mai multa munca ca la cosplay. Unde oamenii isi fac hainele la cosplay asta e altceva dar asa cum am spus mai sus. Odata ce in sala sunt 500 1k peps asta inseamna ca le place deci mai aveti de lucrat la chestia asta pe viitor. Nu uitati sa le promovati, altfel concursul de amv-uri o sa fie jalnic de la an la an. La jplay au fost promovati castigatorii atat in articole de ziar cat si facebook si asa mai departe, deci se poate daca vreti, dar nu daca apare numele CheMiX pe hartie hahaha. Bine o sa va fac un serviciu si de la anul nu o sa va mai stresez ca e prea greu pentru voi sa acceptati un tip care chiar are talent. (evident o sa ajung acolo unde vreau si atunci o sa va fac si poze din studio ca sa muriti si mai tare de ciuda)

Peace - CheMiX

10

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Cu siguranta o sa iti primesti premiul ,in general in Romania lucrurile se misca foarte  foarte greu ..........cred ca nu ai de ce sa iti faci probleme "si eu mi-am primit premiul ..am fost live":P ,nu cred ca are cineva ceva cu tine;)

GRIG

11 Editat de Chemix800 (13-11-2013 11:36:28)

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Curierul in ro merge in 4 sau 5 zile. Tura trecuta asa a fost. Si crede-ma... multi sunt prea rai in ro asa ca reactive care nici el nu a vrut sa-mi trimita premiul la otaku de 300 de ron pffft.

12

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

OK...nus ce legatura are Reactiv cu concursul de AMV"Nijikon"...sau cine se ocupa de trimiterea premiilor si nici prin ce curier sau posta le trimite ..dar atata timp cat ai castigat premiul sunt convins ca il vei primii "....mai devreme sau mai tarziu"...Cat despre o promovare mai puternica pt concursul de AMV-uri  ai dreptate dar interesul ce e drept al persoanelor care vin la acest eveniment este indreptat cel mai mult spre cosplay .."parerea mea"....

GRIG

13

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Si eu cred ca ar trebui promovat mai mult concursul de amv-uri. La noi singurele postari sunt "au inceput inscrierile" si "s-au terminat inscrierile"..

Re: Concurs AMV Nijikon 2013 - Clasament

Chemix800 a scris:

Nu am primit nici un premiu si a trecut o saptamana. Atat eu cat si Martinescu v-am trimis adresa si nimic. Asta e ultimul mesaj pe care o sa-l mai scriu.  Sper sa fiti de treaba si sa imi vad premiul cel tarziu saptamana viitoare. Ca fapt divers din Toronto si New York am primit in o saptamana si jumate si sunt la zeci de mii de km distanta iar in Romania nu se poate ca nah. Straw si Nezumi si-au luat premiile ca au fost live. Daca ma luati de prost o sa va iau si eu. E foarte usor pentru mine sa vorbesc cu partenerii vostri ca de la anul sa nu va mai sponsorizeze pentru ca sunteti negri la suflet. Daca ma iubiti asa de tare de ce m-ati mai acceptat in concurs ? Pur si simplu trebuia de la inceput sa fiu banat si din concurs. Sa stiti ca nu v-am facut audienta pe degeaba. Tot ce fac eu se plateste. Nu particip nicaieri fara sa iau o anumita suma de bani cash sau in bunuri materiale. Daca nu imi primesc premiul pana saptamana viitoare o sa trebuiasca sa va rog sa imi dati jos amv-ul de pe site-ul Nijikon cat si de pe Youtube. O parte din copyright este detinut de mine, restul Skrillex si Noisia si studio-urile de anime, deci nu ma joc aici cand vine vorba de chestia asta. Am nevoie doar de 48 de ore ca sa le dau jos de pe yt si asa mai departe. Sper ca m-am facut inteles daca nu o sa ne jucam si voi o sa pierdeti.

@Straw Te-ai inspirat de la amv-ul meu cu care am castigat la Japan Play. Asta nu e rau deloc, chiar ma bucur ca unii din Ro incep sa se inspire din lucrarile mele. Ce bine e de mine ca am tot timpul dim lume pentru editari video caci la mine nu e un hobby ci a living. Am mai spus si la altii eu nu editez de fun ci pentru a trai din asta. In momentul de fata am destula experienta ca sa ma pot angaja la un studio pentru 10/15k pounds pe an. O sa incep din 2014. Pentru cei care vor sa ajunga aici va pot spune ca e mult stres si munca asidua de picati de pe scaun dupa o zi de munca si trebuie sa lucrati pe aparatura masiva nu pc sau laptop. Ex Avid Nitris DX Constantly updated Avid Media Composer HP Z800 Workstation 2x HP 24 ” monitors ( HP ZR2440w ) 50″ Panasonic High Definition 3D Plasma Display ( TH-50PF30ER ) 2x Mackie HR824mk2 speakers Mackie 803-VLZ3 Premium Mic/Line Mixer - See more at: http://www.chainsaweurope.com/studio/fi … I622F.dpuf
@DMY Chiar au fost 2 piese -  vezi toate detaliile aici http://www.animemusicvideos.org/members … p?v=193649
@Geesushi Am uitat ca educatia ta are lacune. Odata ce 2 oameni lucreaza impreuna inseamna collab. Atat in productia muzicala cat si cinematografica. Unul vine cu ideea, altul cu scenariul, toate se combina si iese un tot. La Hollywood se vand ideile pe milioane de dolari si tot isi pastreaza drepturile de autor. Lipsa ta de cunostinte ma uimeste. Inainte sa scoti porumbei din gura ia si invata mai intai.

Edit - faceti reclama la cosplay an de an care mi se pare foarte usor sa arunc 200 de euro pe un costum si apoi sa ma fatai pe scena si sa dau din fundulet nitel. Arta este in amv-uri iar la noi acest fenomen nu este promovat mai deloc. Adica, dati share la concursul de cosplay pe facebook dar la amv-uri nici nu va ganditi sa faceti vreo ceva cu ele si aici se depune de zeci de mii de ori mai multa munca ca la cosplay. Unde oamenii isi fac hainele la cosplay asta e altceva dar asa cum am spus mai sus. Odata ce in sala sunt 500 1k peps asta inseamna ca le place deci mai aveti de lucrat la chestia asta pe viitor. Nu uitati sa le promovati, altfel concursul de amv-uri o sa fie jalnic de la an la an. La jplay au fost promovati castigatorii atat in articole de ziar cat si facebook si asa mai departe, deci se poate daca vreti, dar nu daca apare numele CheMiX pe hartie hahaha. Bine o sa va fac un serviciu si de la anul nu o sa va mai stresez ca e prea greu pentru voi sa acceptati un tip care chiar are talent. (evident o sa ajung acolo unde vreau si atunci o sa va fac si poze din studio ca sa muriti si mai tare de ciuda)

Peace - CheMiX

Inainte de toate, premiul tau ti-a fost expediat saptamana aceasta. Am trimis si un mail (care in mod evident a ramas necitit din moment ce a aparut azi postul asta) in care dadeam detalii, inclusiv AWB-ul, sa poti urmari starea transportului. Nu ne-ai dat un numar de telefon insa, e posibil sa nu te poata contacta curierul, caz in care se va intoarce la noi coletul. Daca se va intampla asta o sa ti-l retrimitem, dupa ce ne dai detaliile necesare. Nu avem ceva cu tine si daca exista frecusuri personale intre tine si X sau Y, acestea nu au ce cauta in organizarea Nijikonului.

Acum, amenintarile tale de acolo sunt sterile. Nijikon nu are sponsori (este finantat cu banii nostri). Este un eveniment organizat in mare parte ad-hoc de un grup de oameni care in buna parte se schimba de la an la an. Orice discutii poti avea tu cu vreun partener, nu vor afecta acest aspect al evenimentului. Totodata, partenerii nostri (al caror rol este in general unul logistic), au suficienta glagorie la cap incat sa deosebeasca organizarea rauvoitoare de frustrarile unui necunoscut de pe internet.

Nu vrem sa existe iluzii - Nijikon este o platforma de prezentare. Nijikon vine cu audienta, voi veniti cu AMV-urile, nu un AMV anume "aduce audienta". Tot concursul e o simbioza intre Nijikon, editori si public. Si premiile ce se dau nu sunt o plata pentru servicii, sunt o recompensa pentru realizari. E o diferenta subtila dar importanta. Daca participi la eveniment sperand la o plata, participi la evenimentul gresit.

Partea legala pe care o invoci este o copilarie. In momentul in care te-ai inscris in concurs ai acceptat in mod implicit regulamentul, inclusiv punctul din el care spune ca Nijikon are dreptul sa afiseze in public AMV-ul inscris. Acum, nu va faceti griji, clauza nu va fi abuzata si oricine doreste sa ii fie dat jos AMV-ul de pe site sau de oriunde este responsabilitatea noastra va fi ascultat si dorinta ii va fi respectata. Dar nu iti face iluzii, nici Nijikon si nici tu, realizatorul AMV-ului nu avem vreun drept asupra clipului. Singurii care au vreun drept asupra lui sunt detinatorii coloanei sonore, respectiv detinatorii imaginilor din el. Cu atat mai putin nu ai drepturi de monetizare. Poti invoca in cel mai bun caz vreo doctrina de Fair Use, pentru a te pune la adapost de repercursiuni legale, dar doctrina a fost transformata in ceva destul de nebulos de Digital Millennium Copyright Act si oricum, nu o poti invoca decat pe teritoriul SUA, in Europa legalitatea e ceva mai dubioasa.

Ar fi de apreciat daca renunti la intepaturile mai mult sau mai putin subtile la adresa altor editori sau participanti la Nijikon, respectiv la educatia lor. Nu esti singurul editor care a muncit mult la clip si cu siguranta nu esti singurul participant la Nijikon care merita sa i se recunoasca anumite calitati. Din punct de vedere strict personal, neoficial, si eu tind mai mult spre AMV-uri decat spre cosplay, dar asta are strict de-a face cu preferintele si pasiunile mele personale. Nu inseamna nicidecum ca sectiunea de cosplay ar avea merite mai mici, ba poate chiar dimpotriva. Cosplay-ul inseamna mai mult decat sa dai 200 de euro pe un costum si sa te fatai putin pe scena. Asa cum un AMV inseamna mai mult decat sa arunci niste clipuri in WMM si sa pornesti randarea, asa si cosplay-ul bun implica enorm de multa munca, poate in anumite cazuri mai multa munca decat ai depus tu vreodata la un AMV. Poti accepta sau nu asta, aici e problema ta, dar nu face aceste lucruri mai putin adevarate.

Concursul AMV nu a fost promovat suficient - fair enough. Trebuie recunoscut ca au fost mai multe lucruri ce ar fi putut fi organizate si promovate mai bine anul acesta si cu siguranta vor primi o atentie mai mare din partea noastra la anul. Am luat-o cu pasi mici. Momentan, anul asta am reformat concursul AMV. La anul se va imbunatati si mai mult si lucrurile vor sta mai bine. Cautam sa ne imbunatatim treptat, dar daca lumea simte ca nu am acordat suficienta atentie acestui aspect tot ce putem face e sa ne cerem scuze si sa lucram mai mult la anul pentru a remedia asta.

tl;dr : Premiul e deja pe drum de o zi si ceva, rabdare, nu are nimeni ceva cu tine in special.