1

Subiect: Concursul AMV Nijikon 2014

Concursul AMV Nijikon 2014 este oficial deschis. Asigurati-va ca ati citit cu atentie regulamentul de participare, au fost aduse mici modificari/completari.

Regulament AMV Nijikon
Inscrieri AMV Nijikon

Discutati.

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Daca in amv-ul meu apare acel TokyoMX in dreapta sus, este o incalcare a regulamentului?!

3

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

In mod normal materialele nu trebuie sa contina logo-uri de retea sau alte elemente grafice de genul asta. Se pot inscrie in concurs astfel de materiale doar daca logo-urile sunt introduse in mod intentionat pe partea video.

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

TokyoMX se poate ascunde mai usor sau mai greu, depinde in ce editezi (eu mi-am chinuit putin talentul in WMM). Presupun ca nu trebuie AMV-ul sa aiba efecte super speciale, nu?

5

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Nu exista o regula in acest sens, aveti mana libera sa procedati cum credeti ca e mai bine.

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

M-am inscris cu un AMV cu care m-am inscris si la Otaku 2014. E ok nu?

Ne puteti anunta din timp daca sunt probleme?

PS: pe pagina de Concurs AMV, url-ul catre forum e gresit. Stiu ca eroarea asta (se dubleaza domeniul practic) apare cand nu pui http://www in fata la link.

7

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Orice material mai nou de 3 noiembrei 2013 poate participa in concurs. Ca si anul trecut, daca apar probleme de ordin tehnic o sa anuntam acolo unde este posibil.

Ai dreptate in legatura cu link-ul catre forum. Urmeaza sa remediem problema in cel mai scurt timp.

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

As dori o confirmare. Imi marcasem in calendar ziua de 5 octombrie ca fiind data limita, dar acum observ ca este trecut 10 octombrie. A avut loc o prelungire sau am retinut gresit prima oara? Multumesc.

9

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

In momentul lansarii concursului se trecuse gresit data de 5 octombrie. S-a corectat la scurt timp dupa, ne cerem scuze de incurcatura smile. Confirm ca data de 10 octombrie este corecta.

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

ICE a scris:

In mod normal materialele nu trebuie sa contina logo-uri de retea sau alte elemente grafice de genul asta. Se pot inscrie in concurs astfel de materiale doar daca logo-urile sunt introduse in mod intentionat pe partea video.

Deci sunt nevoita sa elimin acel logo?

11

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Am si eu o intrebare, am citit regulamentul si am dat peste regula asta:
"Videoclipurile trebuie sa contina cel putin 70% muzica externa (de exemplu, partea audio nu
trebuie sa faca parte din coloana sonora originala a sursei video), exceptie facand
videoclipurile de tip Trailer care pot contine o combinatie de dialog si muzica interna si
externa."

Acum, ce vrea sa zic este ca, amvul meu nu este gen trailer, dar se bazeaza si pe muzica interna. De exemplu am o melodie instrumentala pe fundal si peste sunt puse diferite replici din anime, formand astfel un fel de Story line amv. Este in regula?

12

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

@emayinn
Daca nu foloseste la nimic materialului video, da. Cum s-a mai spus, din fericire logo-ul TokyoMX se poate ascude/elimina destul de usor.

@Ella
Depinde de durata segmentului audio original (din totalul muzical al materialului), de modul in care a fost folosita, dar si daca au fost aduse modificari melodiei. Fiind vorba de un AMV care nu intra in categoria de tip Trailer este de evitat folosirea continutului audio original.

13

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Ma refer la un amv de genul asta https://www.youtube.com/watch?v=L72LK40 … IO5yFweycQ ca sa fiu mai precisa, e ok?

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Daca cineva foloseste asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=wzY24GO … KFS8DUiHUg este vreo problema?

15

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

ShiroNoKokoro a scris:

Daca cineva foloseste asa ceva: https://www.youtube.com/watch?v=wzY24GO … KFS8DUiHUg este vreo problema?

wow, astea sunt maskinguri-le de pe channelul meu smile ma bucur sa vad ca au ajuns asa departe. Nu cred ca ar fi o problema sa le folosesti de vreme ce eu sunt deacord sa le pun pe youtube ca sa le foloseasca cine vrea, dar mai bine astepti sa vezi ce zic organizatorii.

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Buna ziua. As putea participa cu un AMV care este deja pe Youtube , pe contul meu (https://www.youtube.com/channel/UCcnEhc … 3s0FShwPOQ) care are la inceput si la sfarsit de clip(la fel ca celelalte AMV-uri facute de mine) un fel de "logo" propriu al canalului meu de Youtube?

♥LoudyAloud♥

17

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

@Ella
Regulamentul actual nu acopera si acest gen, dar nu vad vreun motiv pentru care nu ar putea participa in concurs. Incearca totusi sa pastrezi un minim muzical de 50-60% din totalul materialului.

@ShiroNoKokoro
Cat timp ai permisiunea autorului sa folosesti acele materiale nu ar fi o problema.

@LoudyAloud
Se poate, dar ai grija ca in total sa nu depaseasca cele 10 secunde prevazute in regulament.

• Intro-uri, credite si informatii de identificare prelungite
Durata maxima rezervata prezentarii de intro-uri, credite si alte elemente grafice de identificare ale
participantului nu trebuie sa depaseasca zece (10) secunde.

18 Editat de Ella (05-10-2014 19:52:15)

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Am inteles. Multumesc pentru raspuns. Si mai vreau sa pun o intrebare: scrisul care il pun (cand traduc replicile) trebuie sa fie neaparat in romana? sau poate fi si in engleza?

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Multumesc. Nu depaseste. Are doar 04 secunde. Yeeeeeeeee!!! smile

♥LoudyAloud♥

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

@LoudyAloud Cred ca AMV-ul nu trebuie sa contina subtitrari sau text (decat daca pus intentionat).

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Daca fac parte dintr-un stand, mai pot sa particip ? smile

22

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

@Ella
Poti traduce subtitrarea si in engleza daca doresti, nu e o problema.

@dayia91
Desigur smile.

23

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Buna,

Dimensiune de 152 MB acceptati? Dar de 160?

24

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Fisierele trimise nu trebuie sa depaseasca 150MB.

25 Editat de nezumichan (10-10-2014 11:49:12)

Re: Concursul AMV Nijikon 2014

Putem sa ne inscriem pana spre miezul noptii (in jur de ora 23, sa zicem), right? Mai am foarte putin de finisat, dar azi ajung ceva mai tarziu acasa si sper sa nu inchideti formularul >.< Anul trecut am vazut ca l-ati lasat pana dupa miezul noptii, please do the same now.