1

Subiect: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Clasamentul si premiile concursului AMV Nijikon 2014.
Videoclipurile participante se pot viziona pe pagina de internet a conventiei, in sectiunea Concurs AMV. In urmatoarele ore urmeaza sa punem online si montajul video prezentat la finalul concursului.

Felicitari castigatorilor si tuturor participantilor din acest an! Multumita eforturilor voastre, am reusit si la aceasta editie sa facem un spectacol frumos.

http://www.mediafire.com/convkey/cd55/21b6erwc2h42qg16g.jpg
http://www.mediafire.com/convkey/2890/rhc338ynwzpp5k86g.jpg

2 Editat de chibithings (20-10-2014 22:08:08)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Felicitari tuturor participantilor si desigur si castigatorilor.Anul asta au fost  multe amv-uri foarte bine realizate si ma bucur ca am participat si am reusit sa imi termin si eu amv-ul la timp:)) Chiar nu ma asteptam sa castig premiul pentru sincronizare, sunt foarte fercita ^^ Poate la editia viitoare, sa faceti si un premiu pentru cel mai popular amv, stiu ca s-a mai incercat si in trecut si din pacate multi au trisat atunci ca sa fie amv-ul lor pe primul loc dar poate se gaseste o solutie.Spun asta dupa ce am vazut ce nebunie a fost la "talk dirty to me" smile) care din punctul meu merita un premiu pentru popularitate. In rest, mi-a placut foarte mult cum a fost organizat concursul, mai ales filmuletul de prezentare de la inceput si faptul ca ati proiectat toate amv-urile calificate in timpul specificat:) Totodata ma bucur sa vad ca amv-urile mele preferate au castigat (red pill si scraps of radiance). Inca odata felicitari castigatorilor big_smile

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

chibithings a scris:

Felicitari tuturor participantilor si desigur si castigatorilor.Anul asta au fost  multe amv-uri foarte bine realizate si ma bucur ca am participat si am reusit sa imi termin si eu amv-ul la timp:)) Chiar nu ma asteptam sa castig premiul pentru sincronizare, sunt foarte fercita ^^ Poate la editia viitoare, sa faceti si un premiu pentru cel mai popular amv, stiu ca s-a mai incercat si in trecut si din pacate multi au trisat atunci ca sa fie amv-ul lor pe primul loc dar poate se gaseste o solutie.Spun asta dupa ce am vazut ce nebunie a fost la "talk dirty to me" smile) care din punctul meu merita un premiu pentru popularitate. In rest, mi-a placut foarte mult cum a fost organizat concursul, mai ales filmuletul de prezentare de la inceput si faptul ca ati proiectat toate amv-ul calificate in timpul specificat:) Totodata ma bucur sa vad ca amv-urile mele preferate au castigat (red pill si scraps of radiance). Inca odata felicitari castigatorilor big_smile

Nu postezi AMV-ul de la Nijikon pe youtube? N-am apucat sa le vad pe toate

4 Editat de Darkyow666 (20-10-2014 16:57:15)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

As putea spune ca sunt socat, dar sunteti mult prea previzibili. Serios... la proiector ? Serios... split scenes + drag and drop ?
Cineva de aici daca nu ma insel a facut crossover, evident nu merita nici macar premiul pentru realizare tehnica.
Am auzit ca nu-i prima oara cand se incalca in picioare munca altora, dar chiar asa ? Nu zic ca as fi meritat pentru ca eu stiam deja cum merge treaba si nu m-am excitat atat de tare incat sa cred ca am vreo sansa.  Dar sunt altii care au lucrat cu zilele la ele din ce am vazut, insa asta e profesionalism*, ceea ce numesc unii de aici.

Asta nu inseamna ca am ceva cu cei castigatori, ba' din contra ! Ii felicit.

As avea si eu rugamintea sa-mi retrageti clipurile din concurs.
Multumesc.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Multumim organizatorilor.
Si multumesc si pentru premiu. Nu ma asteptam ca vreunul din AMV-urile mele sa se claseze pe o pozitie ridicata.

E clar ca peste jumatate din AMV-urile inscrise arata mult mai bine decat al meu si se vede ca s-a lucrat mult la ele: Red Pill, The World, What Spawns Between Us, amblele AMV-uri ale lui Darkyow, Something Something, Dream or reality, Life is Beautiful, Everybody Breaks a Glass. Cred ca daca stau sa le enumar, defapt majoritatea arata mai bine decat al meu.

Voi faceti niste lucruri care ma depasesc. Poate o sa mai avansez in viitor dar acum sunt la nivelul de incepator.

Cred ca am fost punctat pentru concept si pentru combinatia de anime + melodie folosita (defapt, mai mult ca sigur pentru asta am fost punctat). Totusi, nu vreau ca cineva care a avut un AMV foarte bine realizat din punct de vedere tehnic si foarte complex sa se simte descurajat din cauza asta.

Totul e subiectiv si depinde de criteriile folosite. Sigur exista si alte concursuri unde efectele utilizate si realizarea tehnica conteaza mai mult, insa avem doar 2 conventii anime in Romania deci sper ca editorii buni vor continua sa participe la aceste concursuri.

Deci Darkyow sper ca o sa iti pastrezi AMV-urile in concurs. Ai primit multe aplauze in sala deci poate cineva care l-a vazut acolo ar fi interesat sa le caute pe site.

Preferatele mele au fost What spawns from within us, Red Pill, The World, Fate/Zero - Takedown, TALK DIRTY TO ME (pentru ca a generat cea mai mare reactie din sala si a fost foarte apreciat de fete XD), Dream or Reality (mi-a placut foarte mult melodia aleasa) si Brothers.

Inca o data, merci si sper sa ne vedem la anul.

6 Editat de LyA (21-10-2014 19:47:27)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Felicitari tuturor participantilor si castigatorilor. Indiferent de locul luat, toate AMV-urile mi-au placut, au fost bine realizate si au creat o atmosfera super. Intr-adevar, unele sunt mai bine realizate din punct de vedere tehnic decat altele, dar nu doar asta se puncteaza.

Mi-au placut AMV-urile lui Kuro (mersi de mentiune apropo, si eu sunt "incepatoare", Brothers a fost primul meu AMV XD), ale lui Darkyow (sa stii ca reactia salii spune totul), ale lui markethingschibi, JUNKO, nezumichan.. ce mai, toata lumea.

Inca o data multumim pentru un show frumos si sper sa pot participa si la anul!

7

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

@Kuro009 probabil ai impresionat juriul cu ecranul ala impartit in 4..or fi zis ca e "the ultimate editing technique" smile)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Pai si nu e asa? Fi sincer si tu ai ramas super impresionat nu?

9

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

yep big_smile poate as fi reusit sa-l impart in 2 sau 3..dar 4 e deja next level:))

10 Editat de DMY (21-10-2014 13:42:19)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Darkyow666 am si eu o intrebare .....in momentul in care ai facut cele 2 amv-uri ai ramas cuumva fara curent?.......daca da iti recomand un UPS ....daca nu e mai dificil ...Cel cu takedown "FSN" parca are un pic de fade pe final ...dar cel cu guilty crown are un final ....exact cum ai darui o inghetata unui copil dar ii spui ca nu ai pahar .....NU ma intelege gresit  RESPECT pentru munca depusa si felicitarile mele pentru amv-uri..... mie unul imi plac ai toate sansele sa te numeri printre cei mai buni ..cred ca ..daca mai lucrai la finalizarea lor aveai sanse mai bune de castig.

AMV-ul lui Kuro009.....e unul dificil de inteles in cazul in care nu ai vizionat BLAME melodia a fost bine aleasa si exprima in mare parte ceea ce este BLAME (probabil)....Bravo nu stiu de unde ti-a venit ideea dar felicitari "tine-o tot asa ...nu doar efectele vizuale sunt intotdeauna punctul forte al unui AMV"

Pentru Straw : Felicitari si ma asteptam sa castigi mai mult ca sigur un premiu.... Dar se pare ca ai luat 2 daca nu ma insel...si cred ca esti primul care primeste 2 premii..BRAVO
  nezumichan : Felicitari pentru primul loc ....imi amintesc ca acum ceva ani abea reuseai sa te califici printre finalisti sau poate chiar era respins amv-ul din concurs "din diferite motive" iar acum de 2 ani "parca "reusesti sa castigi cel mai bun loc din concurs....sa fie :vointa de a castiga? ,experienta ? evolutia ?....nici nu are importanta la urma urmei ..Felicitari

Felicitari si celor care au castigat alte premii, mentiuni, felicitari si celor care nu au castigat .AMV-urile lor au zguduit la fel de bine sala de proiecti ....mult curaj si celor ce nu s-au inscris printre finalisti...este un concurs si se supune anumitor reguli ...dar placerea de a face un amv nu se supune la nici o regula este ceva ce ramane al nostru

Multa BAFTA in continuare

GRIG

11 Editat de nezumichan (21-10-2014 18:47:59)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Nu cred ca a fost vreodata un clasament care sa nu trezeasca discutii sau nemultumiri. Heck, nu cred ca fost editie de Nijikon de cand particip eu in care sa nu fiu surprinsa intr-un fel sau altul de rezultate. Dar juriul are propriile criterii dupa care alege sa ordoneze AMV-urile inscrise si care dintre ele merita premiile ce nu tin cont de ordine (sincronizare, realizare tehnica, mentiuni). Daca fiecare dintre noi am face un clasament propriu, garantez ca nu ar exista doua identice. Ceea ce ar sustine faptul ca tot procesul este foarte subiectiv si tine de perceptia fiecaruia. La final, depinde de fiecare ce luam cu noi din toata experienta asta - multumire combinata cu dorinta de a ne depasi pe noi insine data viitoare, sau suparare fata de juriu si de concurs.

@DMY: Multumesc frumos. Nu imi vine sa cred ca iti amintesti de mine, nu consider ca am fost o prezenta notabila in trecut. Intr-adevar, in 2010 nu am intrat in top (nici nu meritam, era o joaca ce inscrisesem eu), in 2011 am luat locul 5, in 2012 locul 8, iar in 2013 si acum... well, sunt publicate aici rezultatele. Nu a fost in niciun moment dorinta de a castiga ceva, asta nu cred ca te poate duce foarte departe. Am pus doar foarte mult suflet in ce am facut si am investit tot timpul pe care mi-am permis sa il rup de la alte activitati. "Scraps of radiance" si ambele AMV-uri de anul trecut sunt cadouri cu mesaj aparte pentru persoane dragi. "What spawns from within us" a iesit din dragoste pentru Shinsekai Yori si pentru ca am vrut sa imi lansez mie insami o provocare (that song is bloody difficult, but I love it).

Eu sunt foarte recunoscatoare pentru tot si tuturor celor care, prin diverse mijloace, mi-au spus ca le-a placut munca mea. Dar mi-e greu sa asimilez rezultatul, in special cand ma gandesc ca acum 4 ani am fost si eu in randurile celor care nu au intrat in concurs. Ma ia cu ameteala. Pot doar sa multumesc organizatorilor si sa imi exprim, la randu-mi, aprecierea fata de alti editori pe care ii respect.

Ma voi referi mai intai la AMV-urile care nu au intrat in concurs. Este mare pacat de multe dintre ele ca nu au trecut mai departe. Totusi, nu cred ca regulamentul cere atat de multe, trebuie doar putina atentie. Indemnul meu este sa nu va descurajati, sa invatati din greseli, sa deveniti mai buni si sa reveniti. Tin sa mentionez in special:

  • "Under the Waves" - Este atat de dulce si simpatic! Iubesc Nagi no Asukara si ai surprins foarte frumos esenta lui, sentimentele pe care le trezea in mine cu fiecare episod. Creditele sunt frumos realizate, dar trebuia putina atentie aici ca sa nu duca la descalificare. Prima data cand m-am uitat la AMV si am vazut cat iti dureaza partea asta mi s-a rupt sufletul. Meritai sa fii in concurs. Tin minte ca anul trecut ai luat mentiune, so... don't stop wink

  • "AnimeCeption 2.0" - Din clipa cand am vazut primul logo in colt m-am intristat. Why, why, why? sad Se vede ca ati incercat sa le ascundeti, de ce nu ati dus asta pana la capat? Ar trebui cate un AnimeCeption la fiecare Nijikon, to spice things up. Please do come back next year. Ati vazut ce reactie a avut sala anul trecut, we loved it!

  • "Mirrors" - Are o idee draguta si mi-a placut. La partea tehnica are mici scapari si este cam scurtut, dar ar fi meritat sa intre in concurs. Mai multa atentie la reguli data viitoare. Daca ai nelamuriri ca ceva n-ar fi in regula, e mai bine sa intrebi pentru a fi sigura ca e totul ok.

  • "Gorillaz - End of Nijikon" - Poate nu ma crezi, dar iti inteleg ideea. Un contrast foarte interesant intre melodie si imaginile alese. Parerea despre scenele violente care te-au descalificat (si, in general, despre violenta acceptata sau nu la Nijikon) mi-am exprimat-o, dar asta nu inseamna ca nu iti apreciez munca. Este loc de mai bine si sunt sigura ca poti ajunge departe daca vei continua sa editezi.

Ii felicit pe cei care s-au calificat in concurs, indiferent de locul obtinut. A contest doesn't make nor break anyone. Important e ca v-ati vazut munca pe marele ecran si ca ati obtinut un feedback, atat de la juriu, cat si de la publicul prezent acolo. Indiferent ca va multumeste sau nu rezultatul, luati cu voi partea frumoasa a experientei si trageti propriile concluzii legat de ce este de invatat pe mai departe. Am cateva comentarii la adresa anumitor AMV-uri, dar asta nu inseamna ca nu le apreciez pe toate.

  • "Red Pill" - straw, you have my utmost respect. Asa cum o spune si premiul pe care l-ai primit, nu te intrece nimeni la partea tehnica. Tot ce faci este de calitate, cu mult bun gust si multa atentie la detalii. Bravo!

  • "Synthetic_Life_Form" si "Eclipse" - Noi am mai discutat, asa ca nu o sa insist prea mult. Imi stii parerile. Mi-ai atras atentia de anul trecut si ma bucur sa te revad si anul acesta. Ai niste concepte foarte bune. Don't put yourself down. Partea tehnica se cizeleaza cu exercitiu, dar ar fi vida fara o idee foarte buna pe care sa cladesti. Asa ca esti pe drumul cel bun, dupa parerea mea. Felicitari inca o data pentru premiu, dar si pentru "Eclipse", mie mi-a placut.

  • "The World" - Gave me goosebumps the first time I saw it. Intr-adevar, o sincronizare reusita, dar si o potrivire foarte buna a melodiei cu ceea ce inseamna No Game, No Life. Very well done! Felicitari!

  • "Talk dirty to me" - Desi sunt fata si apreciez orice bishie cu care ma incanta anime-urile la care ma uit, nu sunt genul care sa tipe si sa innebuneasca la un astfel de AMV. Totusi, e clar ca a fost foarte popular si a dat savoare spectacolului. Nu am fost la Niji, dar am vazut reactia de la Otaku si imi imaginez ca a fost ceva asemanator, daca nu chiar mai tare de atat. Cum zicea si chibithings, de departe merita un premiu de popularitate. Congrats! ^^

  • "Life is beautiful" - Foarte frumos si bine realizat. Am facut masking cu putine ocazii si de fiecare data m-a sleit de puteri. Nu cred ca as fi avut rabdarea ta, so props to that! ^^

  • "Dream or reality" - "Something, something" e foarte interesant din punct de vedere vizual, dar pe mine acesta m-a atins ceva mai mult. Totusi, simt ca ceva nu e in regula, pare pixelat, in special pe la contururi. Anyway, l-am remarcat de la Otaku. It's really sweet ^_^

  • "Take down" si "Snake eyes" - Editezi foarte bine, I am in awe of your work. Ai si bun gust si faci alegeri reusite in ceea ce priveste efectele si cromatica. Sunt convinsa ca publicul ti-a apreciat munca, asa cum a spus si Kuro009. Este alegerea ta sa iti retragi AMV-urile, dar te rog sa nu fii dezamagit. Arata extrem de profi, you're good. Cred ca te-a tras tare in jos durata foarte scurta, alaturi de faptul ca nu se termina intr-un punct prea bun al melodiei.

  • "Lis dans mes yeux" - E foarte simplut, dar mi-a atras atentia alegerea melodiei. Foarte frumoasa si potrivita ca atmosfera pentru Clannad. Insa nu inteleg de ce l-ai taiat cam in plop, imi da senzatia ca se opreste in mijlocul unei tranzitii, and that's sad sad

Un lucru care ma intristeaza, dar care nu cred ca se va schimba doar pentru ca atrag eu atentia asupra lui, e ca noi nu prea interactionam unii cu altii decat cand vine vorba de concursuri, iar atunci de multe ori se cam lasa cu suparari si discutii in contradictoriu... In restul anului, fiecare e cu treaba lui. Sunt de parere ca editarea e un mijloc de exprimare frumos si ar trebui sa ne aduca bucurie. Se aruncase anul trecut in eter o idee cum ca sa discutam despre diversele tehnici folosite de fiecare, dar a fost urmata de tacere. Ar fi dragut sa ajungem sa fim ceva mai apropiati si sa invatam unii de la altii. Just my two cents. I'm always open to conversation for anyone wink
___________________________________

Catre organizatori:
Inainte de toate, credeti ca ati putea curata lista cu AMV-urile inscrise de cele care au fost greseli de upload sau versiuni cu probleme? Ar arata mai bine. (And yes, I'm embarrassed with myself for screwing it up that badly. Moving on...)

Nu stiu daca a mai facut cineva observatia asta, se tot trece cu vederea de la an la an si nu se remediaza. Aveti o limita de 13 caractere la numele editorilor afisate in lista de pe site, care se reflecta si in tabelele pentru calificare si clasament. La majoritatea nu e o problema, dar sunt persoane carora le-ati taiat nickname-ul. E "Hikari Kitsune", nu "Hikari Kitsun"; "makethingschibi", nu "makethingschi", "Shiro no Kokoro", nu "Shiro no Koko". Nu ar fi fost asa o problema mare daca ramanea doar in aceste liste, dar anul acesta numele au fost taiate si la proiectie - nu am fost prezenta, dar am facut rost de o filmare a montajului de la final de la un prieten. Anul trecut singura cu numele mai lung era Hikari Kitsune si la proiectie a fost ok (am montajul de atunci salvat si am verificat). Deci, uhm... Nu stiu ce fel ati implementat treaba asta in spate, nu stiu cum se face ca in numele fisierelor apare totul ok, dar in lista de pe site nu, dar nu cred ca face pe cineva fericit sa isi vada numele taiat. Fix that, please? De asemenea, sunt probleme si cand apar caractere mai speciale, gen "&" cum era in nick-ul cuiva de anul acesta. Poate n-ar strica sa aruncati o privire pe cod si sa il mai aranjati din punctele astea de vedere.

Dincolo de asta, va multumesc ca faceti o treaba buna in ficare an si ca investiti atat de mult in concursul acesta. Nu ma refer doar la premii, ci si la felul cum se organizeaza proiectia AMV-urilor, faptul ca le aratati pe toate, nu doar un top 10-15, faptul ca realizati acel montaj frumos de final, felul atent in care se jurizeaza si se construieste clasamentul. Din punctul asta de vedere, Nijikon este mereu o gura de aer proaspat fata de Otaku Festival, unde, de ceva editii incoace, totul este inchis, opac, nu ai unde sa vezi cine cu ce s-a inscris si nici macar nu se posteaza un clasament pe undeva.

Totusi, se discutase anul trecut pe tema promovarii concursului si parca straw zicea ca singurele stiri legate de noi erau dechiderea si inchiderea inscrierilor. Anul asta nici macar astea n-au fost XD Nu prea inteleg de ce nu se pot pune stiri legate de rezultatele la concursuri - iar asta e valabil si la cosplay, nu doar la AMV. Mereu sunt oameni care, din diverse motive, nu au fost prezenti sa afle rezultatele, iar singurul lucru pe care il pot face e sa intrebe pe Facebook sau prin alte parti si sa spere ca cineva care stie vede intrebarea si raspunde. Forumul acesta e un pas foarte bun, dar noi intram si vedem informatiile fiindca suntem direct interesati de concurs. You should put that Facebook page to better use, asa cum a fost, spre exemplu, la concursul pentru posterul evenimentului.
___________________________________

Cam asta a fost ce am avut de zis, deja m-am intins foarte mult si nici nu cred ca o sa ajunga cineva sa citeasca romanul asta. Bravo tuturor care au muncit pentru acest concurs si au contribuit la un spectacol frumos! Sper sa continuam cu totii sa crestem, in stilul propriu, si sa va mai vad (pe toti!) si la alte competitii ^_^

12 Editat de Darkyow666 (21-10-2014 21:31:27)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

@DMY
Prietene renunta la atitudinea asta, fa o mica analiza si deschide ochii cand citesti.
Eu nu am criticat amv-ul nimanui, doar mi-am exprimat nemultumirea si dezamagirea fata organizatori si jurati.

Ti-as sugera sa renunti la exemplele astea filosofice* , sa incetezi cu bascaliile de sat gen "ti-a picat curentul" si aberatii gen "cei mai buni" pentru ca nu-si au rostul. Si nu, nu te inteleg gresit, dar ai probleme mari cu lexicul, asa ceva nu poti numi respect.

Adevarat, Snake eyes se termina SLAM!:)) Coloana sonora e mult prea stridenta, este un efect care-l inchide dar tu crezi ca-i facut ca in movie maker cu drag and drop, asa ca nu ma
obosesc sa-ti explic. Fade prinde bine in stiluri gen nezumichan, nicidecum in RAW.
Ideea pe care merg eu, este de a lasa omul in aer pentru a dori mai mult, sa-l fac sa ma urmareasca, sa-l atrag si sa ii dau putin cate putin, nu sa-l adorm.

Nu exista mesaj in amv. Poate cel mult sa-ti creeze o emotie dar asta e cu totul altceva.
Un editor nu poate transmite un mesaj, mesajul este transmis de coloana sonora si/sau imaginea/clipul sursa, care evident nu-i apartin, faptul ca editorul da un alt inteles prin rearanjarea scenelor e de asemenea altceva, dar nu poate fi justificat ca un mesaj.
Pe amv se pune accent la editare, pentru ca asta este ceea ce editorul detine, asta este creatia lui defapt.

Si Kuro009 scuzele mele daca ai inteles gresit, adevarat am o modalitate degradanta de a-mi exprima opinia, insa nu ma refeream la concurenti si in niciun caz in mod special la tine. Ci doar la organizatori si jurati (ma refer strict la zona AMV). Cat despre AMV-uri, nu cred ca are cineva rabdare sa le caute pe site si sa mai si astepte la buffer.
*Nu mai aveau mult si cred ca le criptau in md5 ca sa nu le vada nimeni.

Eu nu m-am inscris ca sa concurez, m-am inscris ptr. ca speram la un share in mediul de socializare si evident sa cunosc alti editori cu care pot colabora.
Multumesc pentru aprecieri si succes.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Multumesc mult pentru apreciere Nezumichan. Intr-adevar am mult de lucrat si am multe lucruri de invatat. (Pot spune, fara exagerare, ca sunt incepator fata de toti cei care au participat, trecand de la un spectator - anul trecut, la prima incercare de amv anul asta). Mi-au placut AMV-urile inscrise, fiecare cu metodele lui si lectiile lui predate celor ce vor sa se bucure de ele.

Despre finalul AMV-ului pot spune ca atunci cand l-am facut a fost o eroare pe care nu am mai corectat-o si iti multumesc pt ca mi-ai atras atentia asupra ei. A fost conceput sub forma unui cadou pentru prietenii mei si timpul limitat(undeva sub 5 ore) combinat cu amatorismul meu m-au determinat sa il las cat mai simplu. Daca a trezit chiar si cea mai mica emotie unui singur spectator din sala, eu unul ma pot declara multumit big_smile (Nu am putut sa fiu prezent duminica, asa ca nu am cum sa stiu cum a decurs spectacolul, dar avand in vedere clipurile prezente sunt sigur ca a fost un show pe cinste smile )

La final vreau sa spun ca m-am simtit onorat sa fac parte din lista celor inscrisi si sper sa vad din ce in ce mai multe AMV-uri in fiecare an!

Felicitari tuturor and ... Never Give Up!

14 Editat de DMY (22-10-2014 14:36:43)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Darkyow666 a scris:

@DMY
Prietene renunta la atitudinea asta, fa o mica analiza si deschide ochii cand citesti.
Eu nu am criticat amv-ul nimanui, doar mi-am exprimat nemultumirea si dezamagirea fata organizatori si jurati.

Ti-as sugera sa renunti la exemplele astea filosofice* , sa incetezi cu bascaliile de sat gen "ti-a picat curentul" si aberatii gen "cei mai buni" pentru ca nu-si au rostul. Si nu, nu te inteleg gresit, dar ai probleme mari cu lexicul, asa ceva nu poti numi respect.

Adevarat, Snake eyes se termina SLAM!:)) Coloana sonora e mult prea stridenta, este un efect care-l inchide dar tu crezi ca-i facut ca in movie maker cu drag and drop, asa ca nu ma
obosesc sa-ti explic. Fade prinde bine in stiluri gen nezumichan, nicidecum in RAW.
Ideea pe care merg eu, este de a lasa omul in aer pentru a dori mai mult, sa-l fac sa ma urmareasca, sa-l atrag si sa ii dau putin cate putin, nu sa-l adorm.

Nu exista mesaj in amv. Poate cel mult sa-ti creeze o emotie dar asta e cu totul altceva.
Un editor nu poate transmite un mesaj, mesajul este transmis de coloana sonora si/sau imaginea/clipul sursa, care evident nu-i apartin, faptul ca editorul da un alt inteles prin rearanjarea scenelor e de asemenea altceva, dar nu poate fi justificat ca un mesaj.
Pe amv se pune accent la editare, pentru ca asta este ceea ce editorul detine, asta este creatia lui defapt.

Si Kuro009 scuzele mele daca ai inteles gresit, adevarat am o modalitate degradanta de a-mi exprima opinia, insa nu ma refeream la concurenti si in niciun caz in mod special la tine. Ci doar la organizatori si jurati (ma refer strict la zona AMV). Cat despre AMV-uri, nu cred ca are cineva rabdare sa le caute pe site si sa mai si astepte la buffer.
*Nu mai aveau mult si cred ca le criptau in md5 ca sa nu le vada nimeni.

Eu nu m-am inscris ca sa concurez, m-am inscris ptr. ca speram la un share in mediul de socializare si evident sa cunosc alti editori cu care pot colabora.
Multumesc pentru aprecieri si succes.


Omule daca tu consideri ca amv-urile tale meritau un loc mai bun pentru faptul ca te-ai chinuit acum x luni sa le faci si cu toate astea nu ai gasit macar un final .......esti nemultumit de organizatori degeaba iar pe cei, care fac parte, din juriu mereu a fost cu gura cineva sa le spuna ca au gresit sau ca nu sunt corecti ...CUM SA SE CALIFICE UN A.M.V. care are ca track audio o MANEA ????? 
Daca tu te superi pt faptul ca ti-am spus parerea mea personala e treaba ta........."poti ramane fara curent"...dar de picat,depinde cat de sus este
Te chinui pentru 1 minut de editare  si te plictisesti,  il tai ,il randezi ,si spui gata am un amv la care m-am chinuit 2-3ore ...dupa care "ramanem socati"ca nu am castigat nimic si ca organizatori sau juriul este compus din niste oameni incompetenti care nu au nici o legatura cu ceea ce numim noi un A.M.V. ..... din pacate acel  "SLAM" de care esti asa mandru se rezuma la un "cut" ....     ca sa te citez pe tine :           

                                      "     Error 666
                                                                 
                                                                 Critical error !!!

                                                          No more inspiration was found   !    "                                                                               
                                                       


...cred ca ar trebui sa renunti tu la atitudinea pe care o ai ....sincer ai reusit sa ma lasi in aer total dezamagit dupa 1 minut de vizionat... se pare ca ti-ai atins scopul ..gandeste -te si la cel care vrea sa vizioneze amv-ul nu numai la ceea ce vrei tu ....dar in fine nu mai conteaza...prin continutul unui AMV "prietene" poti trimite  un mesaj ...hai sa incercam mai bine sa discutam despre parte tehnica, concept, idee, compresie,  surse video si audio ..."- Dumneavoastra ne cereti calitate, dar la 150mb nu poti obtine decat 480p cel mult "...aici de exemplu te inseli si am putea discuta despre cum poti obtine un fisier cu surse HD1080p la un bitrate decent si sa te incadrezi in cei 150 MB .....asta fara sa pierzi mult din calitatea video si fara a te mai chinui cu fraps....

Nu am intentia de a jigni sau supara pe cineva sau "rodul muncii" acestuia, nu am nimic personal cu nimeni  ...atitudinea mea sa fie una dubioasa.....se poate

GRIG

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

DMY a scris:

am putea discuta despre cum poti obtine un fisier cu surse HD1080p la un bitrate decent si sa te incadrezi in cei 150 MB .....asta fara sa pierzi mult din calitatea video si fara a te mai chinui cu fraps

Trecand peste restul discutiei, care nu ma priveste, pe mine m-ar interesa chestia asta. Am lucrat doar cu 720p pana acum. Totodata, poate ar fi o idee buna sa concepem un ghid, in special pentru problema asta de calitate si incadrare in dimensiunea ceruta. Tot timpul vor fi persoane care au probleme. Parca inainte era asa ceva pe Project Sakura. N-ar strica un subiect sticky cu explicatii, care sa ajute si la editiile viitoare. Eventual sa se elaboreze mai mult si asupra lucrurilor care pot duce la descalificare, cu exemplificari vizuale acolo unde este cazul, sa fie clar pentru toata lumea care e nelamurita.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

DMY a scris:

...infantilitati...

Stimabile, renunta la arfele astea de avocat al apararii, ptr. ca nu te premiaza cei de la Nijikon daca le... hmm care-i cuvantul ?

Eu sunt nemultumit de organizatori pentru :
"Avem aparatura" – care?
- video la 150mb ca sa dam loss quality pana la 97% (SA ZIC MERSI CA AM AVUT DOAR 1minut)
- redare la proiector...
- pe site formularul, lipsa editarii in caz de greseala/upload de 100ori/etc jenant! (nu va trebuiau programatori, gaseati functiile pe google, apoi copy+paste ) doar interes va trebuia!
- sa nu mai zic cat de expus este site-ul, se putea uploada orice acolo…
Sa continui ? Cred ca n-are rost.


Adica la noi in romania totul se face dupa o matrita celebra, si anume "Decat deloc, mai bine prost".

Da, am lucrat un minut, si am dat render. Cata ipocrizie copile , doar atat poti ?
Crezi ca daca ai deschis movie maker esti editor ?
Nu-mi amintesc sa-ti fi cerut raportul lucrarii tale.
Tu habar n-ai sa faci un timing si-mi zici mie de lucru la minut ? Da search la kinetic typography/keyframes using expressions/motion tracking/masking, sa vezi ce sunt alea, nu ce faci tu in movie maker. Sa vezi tu cate ore trebuie sa-i dedici unui amv ptr. un effect de 15frames.
Pune mana si invata, ca ai mult de mancat, defapt ai de mancat o bucatarie intreaga, nu inteleg de ce tot insisti atat si faci atata suspensie in taste.

Se pare ca strategia da roade.
Ai spus ca esti dezamagit, ce te-a facut sa-mi vezi celelalte lucrari atunci ? smile))
Ai acordul meu, sa inramezi acel citat!  ^_^ |m|

Bine inteles, mereu vor exista tipi ca tine, si n-am nimic impotriva, orice feedback e bine venit, dar nu tolerez  exprimarile de tip bascalie. Exprimarile astea le pastrezi pentru prietenii tai de la sat.
Probabil  te voi soca, dar exista sintagma “a picat curentul”, deci renunta prin a face pe desteptul cu mine pentru ca nu-ti merge.
La encodare, este o dferenta intre HD si intercalare / simularea unei rezolutii. Am recurs la fraps ptr. ca nu am putut ajunge de la un fisier .avi de 2.45GB la 150mb.
E usor sa faci si 4K la 150mb, daca doar schimbi coloana sonora a unui clip.
Vad ca singurele tale amv-uri sunt cele pentru concurs, vanator de recompense mai pe scurt.
As critica si eu, dar vad doar blur si imagini decupate care apar si dispar…
Mult success ce pot sa zic smile

17 Editat de DMY (23-10-2014 00:21:12)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

"Probabil  te voi soca, dar exista sintagma “a picat curentul”, deci renunta prin a face pe desteptul cu mine pentru ca nu-ti merge.
La encodare, este o dferenta intre HD si intercalare / simularea unei rezolutii. Am recurs la fraps ptr. ca nu am putut ajunge de la un fisier .avi de 2.45GB la 150mb."

......si esti constient de cata calitate ai pierdut?.....cand puteai sa il decompresezi si sa il compresezi la 150MB......

Atata timp cat ai o sursa HD uncompresed(nu compresata) LA DOAR 2.45GB si esti incompetent sa il compresezi la 150MB....tinere lasa-te de meserie si nu mai vorbi de codare sau scripturi facute in avisinth .....iar in AMV-urile mele ai sa vezi  foarte mult compositing care iti ia mai mult timp ca oricare alt efect vizual .....iar la ultimile chiar ai sa vezi surse 1080p  pe care le-am decompresat si au ocupat enorm de mult spatiu si totusi nu au depasit 150MB la final ...

eu nu fac cariera din editarea video sau foto.........aparent tu asta vrei sa faci si iti urez bafta dar mai cauta si tu pe net despre compression si dupaia vorbim si de efecte .....si cum fac eu efectele ..,.pentru o amarata de secunda se decupeaza cadru cu cadru  pentru a o suprapune peste a 2-a imagine...iar intr-o secunda poti avea si 60 de cadre depinde de proiect.....dar in mare folosesc 30fps...... pe care le prelucrez in Photoshop....si intr-un final le rearanjez pe toate intr-un track video intr-un proiect nou...30 de imagini editate in Ps si rearanjate cadru cu cadru sa incapa intr-o secunda si sa fie fiecare la locul ei (si e destul de plictisitor sa le aranjezi....)  si asta doar pentru un singur track video.....si un minut are 60 de secunde....O SA ITI MANANCE CEVA TIMP.......si mie imi spui de masking si kinetic typography .....ai idee ce este un key frame....sau ce este bitrate-ul.... si la lucrarile tale ma "atras" faptul ca le pot vedea pe "toate" in 30 de minute.....si la marea majoritate e acelas sfarsit ...SLAM.....

iti urez mult noroc ......si multa rabdare

si daca ti-a picat curentul......ridical....cu o sintagma de exemplu, am inteles ca nu e un bun conductor electric.......

rog un operator sa imi dea BAN macar 5 zile...chiar e o rugaminte

GRIG

18

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Darkyow666 a scris:

As avea si eu rugamintea sa-mi retrageti clipurile din concurs.
Multumesc.

Such butthurt.

,, 12. Participarea la concursul AMV Nijikon 2014 implica respectarea neconditionata a tuturor prevederilor regulamentului. Inscrierea materialelor video in concurs constituie acordul participantilor cu privire la toate prevederile regulamentului si permite organizatorului sa:
• Difuzeze extrase din materialele video in spatii publice pentru promovarea concursului si a conventiei.
• Prezinte in scop informativ sau promotional materialele video pe pagina de internet a concursului.
• Pastreze, distribuie si publice orice videoclip in scopul promovarii acestora."

Daca nu esti de acord cu jurizarea, sfatul meu este sa renunti in a mai participa la concursurile de la noi, sa renunti la attitudinea asta de snob sau sa iti schimbi stilul de editare.AMV nu inseamna doar epilepsie,masking si 3 scene aruncate una peste alta.Ai talent, stii tehnici doar ca abuzezi de ele si faci totul sa para un kitsch.Nu trebuie sa fi musai editor ca sa-ti dai seama de treaba asta.In legatura cu discutia cu DMY, vad ca esti cam gura spurcata si arunci vorbe pe dinainte fara sa cunosti omul.In loc sa te qq-iesti atat, mai bine te-ai intoarce in ce editezi tu si ai invata sa editezi pe criteriile pe care se bazeaza juriul, ca la anul sa nu mai ai ce comenta daca tot te simti neindreptatit smile

19 Editat de DMY (24-10-2014 17:39:01)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

1080i and 1080p HDTV uncompressed
8 bit @ 1920 x 1080 @ 24fps = 95 MB per/sec, or 334 GB per/hr.
10 bit @ 1920 x 1080 @ 24fps = 127 MB per/sec, or 445 GB per/hr.

8 bit @ 1920 x 1080 @ 25fps = 99 MB per/sec, or 348 GB per/hr.
10 bit @ 1920 x 1080 @ 25fps = 132 MB per/sec, or 463 GB per/hr.

8 bit @ 1920 x 1080 @ 29.97fps = 119 MB per/sec, or 417 GB per/hr.
10 bit @ 1920 x 1080 @ 29.97fps = 158 MB per/sec, or 556 GB per/hr.


Vorbim de surse uncompresed................119(MB)x 60(sec)=7140MB/1minut .....

GRIG

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Eu sunt nemultumit de organizatori pentru :
"Avem aparatura" – care?
- video la 150mb ca sa dam loss quality pana la 97% (SA ZIC MERSI CA AM AVUT DOAR 1minut)
- redare la proiector...
- pe site formularul, lipsa editarii in caz de greseala/upload de 100ori/etc jenant! (nu va trebuiau programatori, gaseati functiile pe google, apoi copy+paste ) doar interes va trebuia!
- sa nu mai zic cat de expus este site-ul, se putea uploada orice acolo…
Sa continui ? Cred ca n-are rost.

Am murit smile))) si mai vine si Misa sa vorbeasca aici cand ea nu stie sa faca nici macar un render in Sony Vegas jizzzzzzz
Indeed e foarte usor sa faci si din 100 gb 150 mb daca stii cum in codecul h264 care ofera o calitate buna la size-ul respectiv.
Si iar ati spart concursul ca de fiecare an. Rezultat de poponari si pupincuristi smile) Cei care merita cu adevarat iau locuri la fund si mentiune care chiar au muncit iar ceilalti cu pile care se cunosc cu stafful de la niji ajung in top. Sunt sigur ca sunteti mandri de voi.
@Darkyow666 Omule nu ai cu cine pe aici stai calm si mai bine iti concentrezi puterile pe alte viduri adica ceva constructiv. Cu aceste specimene nu ai nici o sansa. Incearca in afara vei fi surprins de ce succes vei avea fata de propria ta tara.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Alahemaret a scris:

iar ceilalti cu pile care se cunosc cu stafful de la niji ajung in top.

Pentru ca ma simt vizata, tin sa iti spun ca nu ii cunosc. Ii stiu din vedere pe cativa, dar atat - asta nu se poate numi "a cunoaste". Nu are nimeni pile la ajuns in top. E pur si simplu gustul juriului. Una e sa nu iti placa ce au ales, alta e sa faci astfel de presupuneri si sa te iei de participanti, a caror singura "vina" e ca au lucrat la ceva cu care s-au inscris.

Nu-mi place ce se petrece. Chiar si discutiile in contradictoriu se pot purta civilizat. Nu mai dati unii in altii atata, fiindca nu iese nimic constructiv din asta, doar va creati unii altora batai de cap.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

nezumichan a scris:
Alahemaret a scris:

iar ceilalti cu pile care se cunosc cu stafful de la niji ajung in top.

Pentru ca ma simt vizata, tin sa iti spun ca nu ii cunosc. Ii stiu din vedere pe cativa, dar atat - asta nu se poate numi "a cunoaste". Nu are nimeni pile la ajuns in top. E pur si simplu gustul juriului. Una e sa nu iti placa ce au ales, alta e sa faci astfel de presupuneri si sa te iei de participanti, a caror singura "vina" e ca au lucrat la ceva cu care s-au inscris.

Nu-mi place ce se petrece. Chiar si discutiile in contradictoriu se pot purta civilizat. Nu mai dati unii in altii atata, fiindca nu iese nimic constructiv din asta, doar va creati unii altora batai de cap.


# E usor sa te faci ca ploua dar in realitate pe la spate ucizi.

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Darkyow666 a scris:
As avea si eu rugamintea sa-mi retrageti clipurile din concurs.
Multumesc.

Si izo a cerut anul trecut acelasi lucru si tipii de la niji radeau de el ca nu detine copyright pe acel amv si nu l-au bagat in seama. Omu s-a enervat si a trimis un dmca la youtube si le-a dat si canalul jos din aceasta cauza. Dar pe site parca tot l-au lasat ca deh. https://www.youtube.com/channel/UCLNf0d … GUVkyh9Fw/

24 Editat de Darkyow666 (23-10-2014 13:43:55)

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

"gura spurcata" Serios ? smile) Jenaaant ! (-_-)
Terminati studiile, si vorbim peste 10 ani. \m/


Nu prea cunosti prevederile legale.
Nu am semnat nimic. smile
Nici macar nu ati fost in stare sa gasiti portita "terms of use" unde bifam ca am luat la cunostinta. La upload.

"Pastreze, distribuie si publice orice videoclip in scopul promovarii acestora."
Eu nu vad promovarea editorilor, vad promovarea evenimentului pe care nijikon il detine.
Si de asta vreau sa fie date jos, difuzarea nickname-ului nu inseamna promovare. (dar deja cer prea mult, nu o sa se intample.)

Aveti destule portite in regulament, dar nu stau sa fac politie ptr. ca singurul castig pe care il pot
avea, este - timp pierdut.


Mersi de sfaturi Quarts, apreciez orice parere dar nu concep limbajul de maidan la adresa muncii mele, oricat de "kitsch" este.
Da prietene, daca ai bun simt zici: "nu-mi place"/"nustii"/"spre deosebire de" etc. intr-o maniera amiabila, nu stau sa educ omul acuma.
Nu frate, el e "de'l shukar3s" , [ai ramas cuumva(combo style letter u) fara curent ? Sa nu mai zic ca snake eyes se termina ca... hehe(noroc de suspensiile astea)]


Vechea teorema "nu cunosti omul". Sper sa ma insel, insa asta e impresia pe care el o da de inteles.
Dansul probabil credea ca merge cu prostioare deastea satesti cu mine. Mesaje poetice, eul liric in concordanta cu feelinguri*.



DMY a scris:

rog un operator sa imi dea BAN macar 5 zile...chiar e o rugaminte

Cata comedie. smile)
E o diferenta intre cariera si hobby, dar stiu ca tu ai propriile sinonime pentru cuvinte.
Mersi de teorie, in ceea ce priveste compresia.
Eu am folosit Xilisoft, si nu am reusit decat 310mb respectiv 270, am umblat la bitrate si se vedea ca pe nokia1100.

Nu am nimic special cu tine, si sper ca Quartz are dreptate.
Insa nu te astepta sa ataci lumea si sa nu patesti nimic. smile

// @Darkyow666 Omule nu ai cu cine pe aici stai calm si mai bine iti concentrezi puterile pe alte viduri adica ceva constructiv.
Cu aceste specimene nu ai nici o sansa. Incearca in afara vei fi surprins de ce succes vei avea fata de propria ta tara. [/quotes]

Daca as fi mai calm de atat probabil eram mort.
Eu lesin de ras, si se pare ca si colegii mei de munca, socati ca unii au probleme atat de mari din multe puncte de vedere. smile)
Sunt doar curios, sa vad daca imi pot da o explicatie, cei din juriu/staff.
Cunosc 4-5 editori care au fost participanti aici, bineinteles au fost umiliti, am fost avertizat ! smile), dar pe youtube au de 2x urmaritori
decat are nijikon de la startul editiei. Si e acelasi still RAW&FX, care strica ochii copiilor care nu mananca morcov la timp.


//Si izo a cerut anul trecut acelasi lucru si tipii de la niji radeau de el ca nu detine copyright pe acel amv si nu l-au bagat in seama.

Daca dorinta nu-mi va fi ascultata, asta e. "M-au pacalit". smile)

25

Re: Concurs AMV Nijikon 2014 - Clasament

Cu totii avem opinii personale sau nemultumiri, dar cred ca ar fi de bun simt sa nu ii jignim pe cei care au opinii diferite de ale noastre. Noi sustinem orice discutie sincera si deschisa, fie negativa sau pozitiva, in masura in care se pastreaza un ton civilizat. Pentru asta avem acest forum unde putem discuta orice aspect al concursului.

Acum, cu privire la retragerea unor materiale din concurs, tin sa va reamintesc ca avem un regulament de participare care noi presupunem ca a fost macar rasfoit. Putem sa ne legam de organizarea si desfasurarea concursului, dar intr-un final nu a fost nimeni obligat sa participe. Intelegem nemultumirea unora dintre voi si va respectam dreptul la opinie in egala masura. Totodata, ne rezervam dreptul de a aplica in mod egal si regulamentul de participare. Vom discuta intern cererea de retragere din concurs a materialelor iar decizia va fi comunicata in zilele ce urmeaza.

In legatura cu limita de 150MB pentru materialele inscrise, pot doar sa presupun ca undeva exista o problema (unde anume, prefer sa nu ma pronunt). Cine are curiozitatea poate descarca acest fisier de test care ocupa cu mult sub limita impusa de noi. Pentru material s-a folosit o sursa originala blu-ray, 1920x1080, 23.976fps. De retinut ca metoda de compresie folosita (Xvid) nu este una foarte eficienta, fiind disponibile codecuri mult mai potrivite. Ideea unui ghid actualizat pe tema asta pare buna si ar putea fi util sa avem unul. Vedem ce se poate realiza pana la urmatorul concurs.