1

Subiect: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Lista completa a finalistilor. Toate eliminarile au fost motivate si detaliate.
Dorim sa multumim tuturor celor care s-au inscris pentru efortul si munca depusa si totodata va dorim mult succes in continuare!

https://www.mediafire.com/convkey/2a6a/749tnv3km9jxq964g.jpg

Decizia de eliminare este finala.

--------UPDATE--------
Lista a fost actualizata.
Link versiune anterioara.

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Un quick update pentru cine e interesat:

Locul 1 - Buggy
Locul 2 - Nezumichan
Locul 3 - eu
Locul 4 - RayVMB
Locurile 5 si 6 - UchihaStefan
Locul 7 - Nezumichan
Locul 8 - nu mai stiu
Locul 9 - era unul cu Akame Ga Kill

Au fost si multe mentiuni, dar nu le-am retinut pe toate si nici nu sunt sigur pe multe din ele.

Imi cer scuze deca am gresit pe undeva. De top 3 sunt sigur.

3 Editat de HitsugayaItachi (22-11-2015 21:17:18)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Poate eu sunt pe locul 9. Ar fi destul de tare luand in considerare ca am facut putine AMV. Si sper ca anul viitor sa vin cu ceva mai bun totusi. Al meu a fost Akame Ga Kill! - Never Back Down.

PS: Felicitari Kuro009 pentru podium.

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Multumesc HitsugayaItachi. Nu bag mana in foc, dar cred ca era al lui AntaresHeart07.
Nici eu nu fac de mult AMV-uri. Cred ca asta e al patrulea al meu.

5 Editat de nezumichan (23-11-2015 14:57:03)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Completand ce a spus Kuro009:

1. "Boundless" (buggy) + Cea mai buna sincronizare
2. "Efflorescence" (nezumichan)
3. "Are we pretending?" (Kuro009)
4. "Sell your soul" (RayVMB) + Cea mai buna realizare tehnica
5. "So glad you came" (uchihaStefan)
6. "Right through the fire" (uchihaStefan)
7. "Me, ugly pretty" (nezumichan)
8. "Power" (GeoAnimationz)
9. "Every scar will be my throne" (AntaresHeart07)

Dintre mentiuni tin minte doar "Nightmares" (makethingschibi), "Nobody can save me now" (xPika chu) si "Rubble & Dust" (Amy8D). Sorry, my memory is very bad ^^"

Felicitari tuturor! Keep working hard! Am mult mai multe de spus, dar voi reveni intr-o postare ulterioara.

----
Edit: Scuze, xPika chu a luat mentiune cu "Nobody can save me now", nu cu "Alive", retinusem prost - deh, memoria mea >.<

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Pacat ca nu am luat nimic, dar oricum a fost distractiv sa fac amv-ul big_smile. Felicitari tuturor participantilor si sper sa ne mai auzim si la anul. big_smile

7

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Multumesc pentru premii. Vreau sa-l felicit pe kuro009 - mi-a placut mult amv-ul lui, a fost ceva diferit, psihedelic, foarte interesant; a fost amv-ul meu preferat de la editia asta. Felicitari tuturor!

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Felicitări celor care au câștigat! Ați făcut o treabă excelență cu toții! Am și eu o întrebare... Unde pot vedea câștigătorii?

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

@FunkyAMVs: Toate AMV-urile inscrise se gasesc la http://2015.nijikon.ro/listing/amv/ wink

10

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Castigatorii vor fi contactati prin e-mail sau telefonic in urmatoarele zile pentru a planifica livrarea produselor castigate. In acest sens, daca nu ati fost prezenti la eveniment pentru a ne lasa datele de contact, sau nu s-a completat corect adresa de e-mail in formularul de inscriere, va rugam sa ne comunicati prin e-mail la adresele de mai jos cel putin numarul de telefon pentru a putea lua legatura.

laurentiu.m[at]projectsakura.com
contact[at]nijikon.ro

Din pacate anul acesta nu am reusit sa ne sincronizam in timp pentru a finaliza acel material video de prezentare al clasamentului, dar urmeaza sa fie postat aici pe forum in urmatoarea perioada.

11

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Ice, cum s-a facut selectarea lor?
Dupa mine, cele dupa locurile 8 si 9 au fost mai bune decat cele dupa 2 si 3...

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

ICE a scris:

Din pacate anul acesta nu am reusit sa ne sincronizam in timp pentru a finaliza acel material video de prezentare al clasamentului, dar urmeaza sa fie postat aici pe forum in urmatoarea perioada.

Foarte dragut din partea voastra ca il faceti oricum. Va fi o amintire frumoasa pentru toata lumea smile

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Hold on. Primele locuri au participat cu AMV-uri făcute mai de mult şi utilizate la alte concursuri şi aici tot primele locuri iau ? Păi aşa strici oportunităţile altora de a face ceva,ori lucrezi un AMV pentru concursul ăsta ori nu mai participi.Aşa fac si eu timp de câteva luni un AMV care să nu aibă competiţie şi să mă înscriu pe unde apuc cu el..nu ştiu ce spuneţi voi,dar nu e frumos.Aşa îţi arăţi interesul tău şi respectul pentru concurs şi faţă de alţi editori care poate au muncit mai mult ? Şi culmea mai sunteţi şi cu câte doua amv-uri în frunte iar altii la coada ca mna,ce mai contează. Vă respect munca si blablablaa,nu ma interesau primele locuri având în vedere că pe al meu l-am făcut în 3 zile,însă alţii au trudit .

Mă rog,succes în continuare şi să sperăm că la anul va fi mai multă SERIOZITATE. Felicitări câştigătorilor,şi tuturor celor care s-au calificat.Nu am văzut toate amv-urile dar pot spune cert că ar fi bine să puneţi mâna şi să învaţaţi mai multe,aşa ridicăm şi competiţia şi valoarea concursului.Succes !

14 Editat de buggy (23-11-2015 23:50:42)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Geo Animationz a scris:

Hold on. Primele locuri au participat cu AMV-uri făcute mai de mult şi utilizate la alte concursuri şi aici tot primele locuri iau ? Păi aşa strici oportunităţile altora de a face ceva,ori lucrezi un AMV pentru concursul ăsta ori nu mai participi.Aşa fac si eu timp de câteva luni un AMV care să nu aibă competiţie şi să mă înscriu pe unde apuc cu el..nu ştiu ce spuneţi voi,dar nu e frumos.Aşa îţi arăţi interesul tău şi respectul pentru concurs şi faţă de alţi editori care poate au muncit mai mult ? Şi culmea mai sunteţi şi cu câte doua amv-uri în frunte iar altii la coada ca mna,ce mai contează. Vă respect munca si blablablaa,nu ma interesau primele locuri având în vedere că pe al meu l-am făcut în 3 zile,însă alţii au trudit .

Mă rog,succes în continuare şi să sperăm că la anul va fi mai multă SERIOZITATE. Felicitări câştigătorilor,şi tuturor celor care s-au calificat.Nu am văzut toate amv-urile dar pot spune cert că ar fi bine să puneţi mâna şi să învaţaţi mai multe,aşa ridicăm şi competiţia şi valoarea concursului.Succes !

ma simt vizat de comentariul tau asa ca o sa-ti raspund..regulile nu spun nimic in privinta asta, asa ca nu vad care e problema; nu vad de ce as strica oportunitatile altora - sa faca amv-uri mai bune ce sa zic (oricum nivelul a crescut in ultimul timp)..si sa lucreze mai mult la ele (ca si eu lucrez destul de mult)..cum ai zis tu, cateva luni..ca toata lumea stie cand e nijikonul, nu vine ca o surpriza si apoi mai ai cateva zile sa pregatesti un amv..eu am incercat sa fac un amv nou pt niji dar n-am reusit sa termin..la anul te astept cu un amv facut in cateva luni care sa nu aiba competitie. si cand zici de 2 amv-uri in frunte te referi la nezumi probabil..e exact ce spuneam - regulile permit, nu vad problema

15 Editat de nezumichan (24-11-2015 00:05:29)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

@Geo Animationz: Inteleg de unde vine nemultumirea ta si nu o consider nefondata, insa nu noi am facut regulamentul si nici clasamentul. Eu am facut si un AMV special pentru Nijikon. In alti ani am facut chiar doua pentru Nijikon. Pe "Efflorescence" l-am inscris ca sa il vad proiectat, pentru ca nu vad de ce nu, daca ni se permite. Am muncit doua luni la el si n-am castigat nimic in alta parte, dar nu vad nicio problema nici in faptul ca Buggy mai castigase cu al lui.

In alti ani puteai inscrie cate vrei si selecta juriul unul singur care sa fie acceptat in top. Din 2013, insa, s-au schimbat regulile in ceea ce sunt azi - se accepta maxim doua pentru fiecare editor si trebuie sa fie mai recente de anteriorul Nijikon. Ca sunt bune sau nu, ramane la latitudinea organizatorilor sa le modifice/pastreze dupa cum considera. Pana la urma, e concursul lor.

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

ma simt vizat de comentariul tau asa ca o sa-ti raspund..regulile nu spun nimic in privinta asta, asa ca nu vad care e problema; nu vad de ce as strica oportunitatile altora - sa faca amv-uri mai bune ce sa zic (oricum nivelul a crescut in ultimul timp)..si sa lucreze mai mult la ele (ca si eu lucrez destul de mult)..cum ai zis tu, cateva luni..ca toata lumea stie cand e nijikonul, nu vine ca o surpriza si apoi mai ai cateva zile sa pregatesti un amv..eu am incercat sa fac un amv nou pt niji dar n-am reusit sa termin..la anul te astept cu un amv facut in cateva luni care sa nu aiba competitie. si cand zici de 2 amv-uri in frunte te referi la nezumi probabil..e exact ce spuneam - regulile permit, nu vad problema

Asta explicam.Doar pentru că regulile permit nu înseamnă că e frumos din partea ta să nu editezi ceva strict pentru acel concurs.Toţi ştiau de Nijikon ? De ceva timp ? Tu de ce nu ai avut timp să editezi în atâta timp ? Oricât de ocupat erai găseai timp să faci ceva pentru anul ăsta,eu l-am făcut în 3 zile,am alte amv-uri mai bune pe YT,dar am zis că normal aşa se face participi la un concurs faci ceva strict pentru acel concurs.Eu habar nu aveam când se organiza,am şi uitat.Iar surpiză maximă după ce am terminat amv-ul la limită s-a mai lungit termenul,awesome deja trimisesem ăla şi chiar nu aveam chef să reintru în el şi să retrimit.

Şi chiar aş vrea să ştiu backround-ul juriului.Pe baza a ce jurizează ? Sunt editori ? Au măcar nivel intermediar în Vegas/After Effects ? Se uită la amv-uri ştiu analiza bine ? Pentru că rezultatele concursului nu prea mă lămuresc. Am mai zis nu mă interesau primele locuri,dar dacă se face o treabă să se facă cum trebuie că altfel nu avansăm. Şi chill man,dacă voi avea timp,voi edita ceva cum trebuie,numa juriul să jurizeze cum trebuie.

Nu editez de ieri.Ştiu cum se face un amv cum trebuie,am destulă experienţă şi nu degeaba vă zic ce vă zic.Acceptaţi critica şi evoluaţi,ignoraţi-o şi ramâneţi la fel,eu sunt foarte deschis la critici smile

Oricum,nu vă insult munca sau altceva,doar mi-am expus punctul de vedere,mie imi convine că măcar se organizează concursuri de AMV-uri în România,dar dacă vrem sa fie mai frumos,să ascultăm şi de opiniile altora smile

Nezumi,total de acord.Dar uită-te şi din perspectivă obiectivă,chiar nu e corect faţă de alţii ca un concurent să aibă 2 amv-uri în top 10 iar alţii să fie lăsaţi la coadă,regulile lor aşa e,dar regulile se pot schimba şi măcar să fie schimbate spre bine big_smile

Eu dacă aş avea 2 în top aş retrage unul,hai să nu mai fim egoişti să dăm oportunităţi şi altora,că tuturor ne e greu şi dacă nu ne ajutăm noi,nimeni nu o va face.

PEACE ! ^_^

17

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

- cand esti student la medicina timpul e o notiune abstracta:))) mai ales la tipul de amv la care lucrez
- pana si in afara sunt doar cateva concursuri la care se cere exclusivitate, in rest regulile sunt asemanatoare cu cele de la niji si nu face nimeni galagie in legatura cu un amv care a participat la mai multe concursuri - atata timp cat nijikonul nu cere exclusivitate argumentele tale sunt invalide
- iar legat de ultima idee cu egoismul, daca nezumichan ar fi participat doar cu un amv tu ai fi fost pe locul 7..ti-a furat gloria

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

buggy a scris:

- cand esti student la medicina timpul e o notiune abstracta:))) mai ales la tipul de amv la care lucrez
- pana si in afara sunt doar cateva concursuri la care se cere exclusivitate, in rest regulile sunt asemanatoare cu cele de la niji si nu face nimeni galagie in legatura cu un amv care a participat la mai multe concursuri - atata timp cat nijikonul nu cere exclusivitate argumentele tale sunt invalide
- iar legat de ultima idee cu egoismul, daca nezumichan ar fi participat doar cu un amv tu ai fi fost pe locul 7..ti-a furat gloria

Ai de mine...ce de glorie..ai gândit-o mult ? Faza cu amv-ul făcut de mult şi blalbalbal ţine de moralitate,nu de reguli şi etc,normal că aveţi voie,nu v-a interzis cineva,eu din alt punct de vedere am zis acele chestii.

Şi eu sunt student,şi pe lângă asta am şi un loc de muncă solicitant,primesc montaje lungi acasă .poze,etc .Deci nu-i o scuză.

Alţii au AMV-uri mai bune decât unele din TOP10 şi asta mă nemulţumeşte.Pur şi simplu,ca editor îmi stă pe creier faza asta.

Şi nu am acuzat câştigătorii ca să spui că sunt invalide argumentele mele.Dă-ţi perdeaua de aroganţă din faţa ochilor şi înţelege ce zic,nu mă doare pe mine că ai luat locul I,sau II etc, ci faptul că jurizarea nu mi se pare corectă.

19

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

eu ti-am raspuns in legatura cu ce ai zis despre mine si nezumi..nu ma pronunt in legatura cu jurizarea (asta e intre tine si jurati)..iar treaba cu gloria a fost sarcasm. nu vreau sa ma cert, treaba ta ce crezi. eu nu mai zic nimic. peace out!

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

buggy a scris:

eu ti-am raspuns in legatura cu ce ai zis despre mine si nezumi..nu ma pronunt in legatura cu jurizarea (asta e intre tine si jurati)..iar treaba cu gloria a fost sarcasm. nu vreau sa ma cert, treaba ta ce crezi. eu nu mai zic nimic. peace out!

Perfect de acord,peace că certurile nu-şi au rostul ! smile  Şi poate la anul ai timp să faci un amv,poate şi eu smile)

21 Editat de nezumichan (24-11-2015 09:43:04)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

In legatura cu ideea de retragere si referindu-ma strict la mine si AMV-ul meu de pe locul 7, consider ca:
- Ar fi un autosabotaj, caci ar insemna sa arunc la gunoi lunile de zile in care am parcurs 60+ de episoade, am selectat scene, mi le-am organizat si am editat, straduindu-ma sa imi aduc la viata ideile - toate astea fiind facute special pentru Nijikon.
- As jigni juriul, transmitand ca nu mi-ar pasa de aprecierea lor pentru munca mea.
- As jigni restul participantilor, transmitand ca ei ar avea nevoie de un soi de pomana pentru a obtine un loc mai "bun".
- As dezamagi persoanele care au venit la mine dupa ce au fost proiectate AMV-urile (sau care mi-au scris) si si-au exprimat aprecierea pentru al meu - persoane care au fost atat simpli spectatori, cat si editori plasati atat mai sus, cat si mai jos de mine.
- Ne-am imbata cu totii cu apa, parandu-ni-se ca s-au schimbat lucrurile cand, in esenta, totul ar fi la fel. Ar scadea numerele din dreptul celor mai jos de sub mine, atata tot - aprecierea juriului fata de ele ar ramane aceeasi.
Asa ca nu, crezi ce vrei despre mine, dar nu o sa cer retragerea lui. Si niciun editor care a avut mai mult de un AMV acceptat nu are de ce sa o faca, indiferent ce locuri a obtinut.

Cat despre participarea si/sau obtinerea de locuri fruntase pe la alte concursuri... Poate pentru unii editarea se intersecteaza cumva cu profesia/studiile. Poate e ceva mai usor cand se intampla asta, deoarece capeti exercitiu si deprindere in timp ce iti faci meseria. Insa nu e cazul meu. Nu e cazul multora. Ca sa ma refer mai intai la Buggy, eu am toata aprecierea pentru efortul si talentul lui. In ciuda facultatii dificile si care cere atata dedicare, continua sa editeze cu atata bun gust si indemanare. Dupa mine, daca el vrea sa participe la 100 de concursuri cu ceva pentru care si-a rupt in mod repetat si sustinut din timpul in care putea sa se odihneasca, n-are decat sa o faca si sa le castige pe toate, daca regulile lor o permit.

In ceea ce ma priveste, eu am facut doua AMV-uri mari si late in ultimul an, investind cateva luni in fiecare. Nu vad ce e rau in a lucra mult la ceva. Nu inteleg de ce nu am dreptul sa incerc sa ma bucur cat mai mult de ele. Eu le-am trimis ca sa le pot vedea. Nu am facut eu clasamentul. Nu inteleg de ce farfuriile se sparg in capul editorilor atunci cand cineva are o viziune diferita asupra felului cum ar trebui sa arate ordinea finala.

Principiile elitiste de morala pe care incerci sa le promovezi poate ar avea sens daca unii ar avea un numar mare de AMV-uri si altii doar cate unul. Dar acum 2 ani organizatorii au ales sa primeasca pana la 2 de la un editor probabil pentru ca editiile anterioare le-au indicat intr-un fel sau altul ca e mai bine asa. Unul in plus per editor nu mi se pare mult.

Iar acesta este un hobby, nu sensul existentei noastre. Cand ajungi sa faci sacrificii si compromisuri ca sa reusesti sa storci mai mult timp pentru a edita, nu cred ca se poate vorbi de egoism sau aroganta. Ci de o munca care are dreptul sa fie prezenta la o conventie la care te duci, ca sa o poti vedea. Mai departe, clasamentul nu tine de editori. Deci, orice fel de problema ai avea legat de asa ceva, e intre tine si juriu, cum bine a spus si Buggy.

Just my two (or more) cents on the situation. Nu-mi doresc sa ma cert cu nimeni.

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Ca sa vin si eu in completare si sa spun mai mult sau mai putin acelasi lucru:

- De ce consideri ca este mai etic sa participi cu un AMV dedicat conventiei? M-am uitat putin pe canalul tau de Youtube si am vazut ca faci AMV-uri destul de des (cel putin, comparativ cu altii). Bravo tie. Dar, dupa cum a spus si Nezumichan, ai in vedere ca nu toti au acelasi mod de lucru. Foarte multi din cei care au fost clasati in top 10 lucreaza mai mult la un AMV si fac cate 1-2 pe an. In acest sens, si eu as vrea sa il inscriu la cat mai multe conventii sa il vada cat mai multa lume pentru a-mi fi apreciata munca, sau doar pentru bucuria de a-mi vedea AMV-ul difuzat la conventie.

Daca tu poti sa faci un AMV in 3 zile, again, bravo tie! Dar altii sunt mai meticulosi sau lucreaza mai lent si invata lucruri noi in timp ce lucreaza la AMV-ul lor. Asa ca hai sa nu dezavantajam oamenii dupa modul lor de lucru, dupa cat de repede pot sa lucreze sau dupa cat de mult timp vor sa investeasca intr-un AMV.

- In legatura cu avutul a 2 AMV-uri in top. Nu vad nici o problema. Eu unul, ma bucur ca avem posibilitatea sa ne inscriem cu 2 AMV-uri pe an si nu doar cu unul. Si din moment ce ne putem inscrie cu 2 AMV-uri si fiecare din el e jurizat, e normal ca fiecare din ele sa se claseze pe un loc in clasament (mai mare sau mai mic). In plus ca poti sa faci si tu o comparatie sa vezi cum s-a clasat unul fata de celalalt.

- Poate asta se aplica la tine, poate nu: daca ai aflat de concurs putin mai tarziu si nu ai avut la dispozitie la fel de mult timp ca altii care stiau de concursul asta si de anul trecut, da, inteleg ca "it kind of sucks". Dar ce vrei sa facem noi in privinta asta? Nu cred ca e ok sa se impuna o limita de genul "nu ai voie sa lucrezi la AMV-ul tau mai mult de X ore". Da, o promovare mai buna a concursului si conventiei poate ar fi ok. Poate nu toti fanii de anime din Romania stiu de conventia asta (si de Otaku) si concursul de AMV din cadrul lor. Dar cred ca promovarea trebuie sa vina si de la noi, participantii la concurs si participantii la conventie, sa spunem la cat mai multa lume. In fond mai multa competitie este buna pentru concurs.

- In legatura cu clasamentul nu ma pronunt. Daca tu consideri ca AMV-urile sus clasate nu isi merita locul, sau ca altele meritau sa fie mai sus, asta e opinia ta si e ok. It's a free country.

Again, poate ne vedem si la anul. Acum stii de conventie si de concurs deci poate te apuci mai din timp pentru el, sau poate te inscrii cu alea care crezi tu ca sunt cele mai bune ale tale.

23 Editat de Liar (24-11-2015 08:44:39)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Wow,dar ati scris nu glumă smile))) .
Eu doar vreau sa stiu cum au clasificat amv-urile deoarece ma simt cam nasol sa stiu ca sunt pe 16 cu un amv solid, bine sincronizat si cu efecte solide ... Ca sa nu mai spun ca am incercat sa creez si o poveste in el despre familia Emyia... Scenele nu au fost random doar pentru a încerca să creez o sincronizare si au fost alese cu grija.
Din nou, nu vreau cearta... Doar vreau sa stiu cum sa jurizat ...

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

1. Nu v-am acuzat că aţi folosit 2 amv-uri sau etc,inţelegeţi că tot ce vreau să spun e că ar fi fost mai bine să fie altfel,ca editorii să aibă mai multe şanse
2.Nu vă supăraţi degeaba că nu inteţionez să vă critic munca sau altceva,interpretaţi în modul ăla dur replicile mele,dacă m-aţi cunoaşte aţi şti că sunt paşnice
3.Kuro,am spus,eu vreau să văd cum s-a jurizat,argumente,să aibă motive pentru fiecare amv clasat,că aşa normal că lumea e numulţumită.

Şi încerc să mă exprim în aşa fel încât să înţelegeţi că nu am nimic cu voi,dar se interpretează exact opusul smile) Că nu vin eu să schimb concursul,eu doar am zis să dăm mai multe oportunităţi .

25 Editat de nezumichan (24-11-2015 10:15:52)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015 - Calificare

Poate si tu simti ca noi suntem duri - nu suntem, tot pasnic ne-am exprimat. Nu am nimic cu tine - imi place mult AMV-ul tau chiar!

Oportunitati mai multe s-au introdus tot acum doi ani cand, pe langa locurile 1, 2 si 3, s-a decis sa se ofere mentiuni si premii pentru sincronizare si realizare tehnica - iar acestea nu tin de pozitia AMV-ului in clasament. Poate ar fi interesant sa se mai adauge si altele, gen cel mai bun action, drama, etc. Cu premii simbolice eventual, ca sa nu gaurim buzunarele organizatorilor, dar sa se aduca ceva mai multa recunoastere si altor AMV-uri.

Totodata, si eu am avut in fiecare an AMV-uri favorite care s-au clasat mai jos decat ma asteptam, dar am acceptat ce a decis juriul si am avut grija sa felicit editorii respectivi pentru munca lor. Poate aprecierile mele nu inseamna pentru ei la fel de mult cum ar fi insemnat o pozitie mai sus in clasament, dar pe mine ma bucura cand primesc feedback de la altii, asa ca incerc sa ofer si eu la randul meu.

Ce am observat eu ca incearca juriul sa faca in ultimii ani e ca ideea AMV-ului si combinatia melodie+anime sa atarne un pic mai greu decat realizarea in sine. Cel putin, asa cred. Mai departe ramane sa comenteze cineva implicat efectiv in acest proces, eu nu pot decat sa ghicesc.