Subiect: Concurs AMV Nijikon 2015

Concursul a fost deschis in mod oficial. Acest thread este pentru orice fel de discutii tehnice sau mai putin tehnice legate de editia din acest an.

http://2015.nijikon.ro/info/concurs-amv/


---------------------------------


The contest has been officially opened. This thread is for all and any discussions (technical or not) related to this year's edition.

http://2015.nijikon.ro/en/info/concurs-amv/


UPDATE (08.11.2015)

Perioada de inscrieri se prelungeste pana pe 13 Noiembrie.
Termen nou: Vineri, 13 Noiembrie, 2015


---------------------------------


Registration period is extended until November 13.
New deadline: Friday, November 13, 2015

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Buna ziua. M-am inscris si anul acesta la concursul AMV , de data aceasta cu https://www.youtube.com/watch?v=7sk8yx1_D2A ( Sexy, naughty, bitchy soldiers - evident ca este postat pe canalul meu youtube ^_^). As dori sa fac urmatoarele precizari:
1. Videoclipul este postat pe youtube, apoi au fost adaugate filtre pentru reglarea culorii si luminozitatii , si prentru ca imi placea foarte mult astfel, l-am download-at in calculator pentru a ma inscrie cu el , asa cum este pe youtube , cu filtre. Am si versiunea originala, evident, dar din nou, chiar imi plac filtrele <33.
2. Are subtitrari deoarece am ales imaginele cele mai potrivite si fizic si prin dialog pentru a reprezenta ca la carte fiecare vers. (de exemplu: cand melodia spune : "I'm the type of girl that your mommy and your daddy were afraid to turn out to be like" , regele Endymion exclama socat: " Why are you loking like that?" catre fiica sa , sau cand melodia spune" I may seem unaprochable" , Usagi ii spune lui Prince Diamond: "Don't touch me"...etc)
Nu stiu daca mai e altceva, ma voi mai gandi.
Multumesc de intelegere. smile

♥LoudyAloud♥

3

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Salutare, particip si eu anul acesta si vreau sa stiu daca pot folosi la inceputul video-ului acest intro: https://www.youtube.com/watch?v=iM9FofBNoKc
Are 4 secunde : prntscr.com/8q5axu
Atat am de intrebat big_smile

4

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

@LoudyAloud
Materialul video din link-ul postat nu se poate califica in conditiile actuale pentru a participa la concurs, din pacate. Am sesizat mai multe nereguli la el, printre care si aspectul video care nu respecta standardul de 16:9 sau 4:3. Pe langa acele subtitrari de care spuneai si tu, materialul prezinta si alte segmente de text ce nu au legatura directa cu partea audio, sau diferite logo-uri de retea. Cum spuneam, din pacate materialul are mai multe defecte si nu poate fi acceptat in concurs sub forma actuala.

@Liar
Sigur, se poate folosi fara probleme. Singura posibila problema ar fi daca intro-ul respectiv nu este al tau, caz in care recomand sa ceri acordul autorului pentru a folosi acel segment.

5 Editat de Liar (15-10-2015 10:45:17)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

@Liar
Sigur, se poate folosi fara probleme. Singura posibila problema ar fi daca intro-ul respectiv nu este al tau, caz in care recomand sa ceri acordul autorului pentru a folosi acel segment.

Logo-ul este facut de mine numai in SV.

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Buna...as vrea sa stiu daca acest tip de AMV , desi e mai degraba cu imagini, se accepta in concurs?
https://www.youtube.com/watch?v=KKC0lnDgddA

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Buna ^^ ma inscriu si eu anul asta cu Kuroshitsuji-Runnin' https://www.youtube.com/watch?v=6LdxNuVRJjw daca imi puteti raspunde cat mai repede am nevoie neaparat de ajutor multumesc anticipat ^^

8

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

@Deea-20
Se accepta in concurs si intrari de tip MMV (Manga Music Video), dar in masura in care materialul final mai poate fi considerat un AMV. In cazul de fata recomand sa folosesti macar un minim de continut Anime de aproximativ 20-30% din totalul materialului.

@KumiChan
Pentru ce anume mai exact? smile

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

In cazul in care nu am o portiune separata pentru credite (cu alta melodie) si le integrez in AMV, alternandu-le cu alte secvente din anime, se ia in calcul doar durata bucatilor in care apare textul, right? Just making sure, ca sa nu am surprize ^^"

10

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

salut. vad ca pe site scrie ca deadline-ul e vineri, 8 noiembrie, dar 8 nov e duminica..pana la urma cand e?

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

buggy a scris:

salut. vad ca pe site scrie ca deadline-ul e vineri, 8 noiembrie, dar 8 nov e duminica..pana la urma cand e?

8 Noiembrie, duminica. A fost scris gresit pe site (corectat acum)

12

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Coyotee a scris:
buggy a scris:

salut. vad ca pe site scrie ca deadline-ul e vineri, 8 noiembrie, dar 8 nov e duminica..pana la urma cand e?

8 Noiembrie, duminica. A fost scris gresit pe site (corectat acum)

ok. mersi big_smile

13

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

@nezumichan
Corect, se calculeaza durata totala a segmentelor pe care apar creditele, deci nu este o problema.

14 Editat de ZeroSnk (28-10-2015 16:17:48)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

ma poate ajuta si pe mine cineva? am facut amv-ul in sony vega pro dar daca dau sa il renduiesc in formatele pentru concurs , o data mi-l face de 22de gb cu calitate foare buna si o data de 500mb dar cu o calitate mult inferiara. niciuna dintre ele nu corespunde limitelor de spatiu, ma poate ajuta cineva sa il salvez intr-un format potrivit?

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

ZeroSnk a scris:

am facut amv-ul in sony vega pro dar daca dau sa il renduiesc in formatele pentru concurs , o data mi-l face de 22de gb cu calitate foare buna si o data de 500mb dar cu o calitate mult inferiara. niciuna dintre ele nu corespunde limitelor de spatiu, ma poate ajuta cineva sa il salvez intr-un format potrivit?

Citeste articolele astea sa intelegi cum faci setarile potrivite:
https://www.moviestudiozen.com/free-tut … gas-pro-12
http://www.wikihow.com/Render-a-Video-i … Sony-Vegas

Sper sa te ajute linkurile respective

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Daca fisierul meu are 206MB este vreo problema? Am vazut ca recomandat pe site este 150MB. Exista sanse sa fiu descalificata doar pentru dimensiunea fisierului?

17 Editat de Axel Blaze (01-11-2015 16:01:36)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Salut,am incercat sa uploadez pe site un amv cu marimea de 208 mb dar primesc eroarea "Fisierul este prea mare" ,nu cred ca este cine stie ce marime exagerata asa ca as vrea sa il inscriu asa,am impresia ca daca as incerca sa ii dau ceva compresing as putea sa stric calitatea amv-ului,asa ca as dori sa stiu daca este vreo cale prin care il pot inscrie asa sau trebuie neaparat sa il fac mai mic de 150 de mb.

18

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

@emayinn
@Axel Blaze

In ambele cazuri materialele video nu se pot inscrie sau califica in concurs daca se depaseste limita de 150MB impusa de regulament. Cu siguranta insa se pot obtine fisiere ce se incadreaza in limita asta folosind diferite setari la encode. Probabil nu se folosesc codecurile corecte, sau se incearca encodarea materialelor la un bitrate mult prea mare. Un model de referinta pentru encode ar fi acest clip la care s-a folosit compresie MPEG4 / 3000kbps bitrate. Ca o recomandare, incercati sa evitati folosirea unor profile predefinite din programele de editare video si testati diferite metode si setari de encode.

19 Editat de Liar (03-11-2015 15:01:37)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Duminica pana la ce ora putem inscrie videoclip-ul?
Si pot sa particip cu un videoclip care il am deja postat pe youtube dar cu care nu am participat la nici o conventie sau concurs cu el?

20

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Salut,

Exista vreo sansa sa fie prelungit deadline-ul ?
Este exagerat de devreme, dar e doar punctul meu de vedere.

AMV-urile acceptate vor fi facute publice undeva ?

Numai bine,
Succes tuturor smile

21

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Zxenon a scris:

Salut,

Exista vreo sansa sa fie prelungit deadline-ul ?
Este exagerat de devreme, dar e doar punctul meu de vedere.

AMV-urile acceptate vor fi facute publice undeva ?

Numai bine,
Succes tuturor smile

Am avut timp o luna... Nu e deloc devreme.
Nici eu nu am terminat. Sper sa fac ceva pana duminica smile

22 Editat de Geo Animationz (04-11-2015 22:14:41)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Ar fi fost bine daca ar fi fost mai promovat acest concurs..multi editori habar nu au cand si cum incepe [ca si mine] si acu am doar 4 zile sa fac ceva smile)

Ma rog,noroc si spor tuturor ! big_smile

23 Editat de Alex Ryuu (07-11-2015 03:41:40)

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Bună Seara.As avea o intrebare.Pot fi folosite efecte sonore la amv-uri?Am realizat un AMV cu Initial D,si ma intrebam daca poate fi pastrat pentru anumite scene efectul sonor al motoarelor masinilor.Va multumesc anticipat.Acesta este AMV-ul: https://www.youtube.com/watch?v=e6HEu06 … e=youtu.be

24

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

@Liar
Cel mai probabil pana spre luni dimineata, dar in acelasi timp este posibil sa si prelungim putin termenul. Urmeaza sa anuntam ceva pe partea asta.
Poti participa cu acel material cat timp nu a fost difuzat sau distribuit online mai devreme de 21 Noiembrie, 2014 (conform regulamentului de participare).

@Zxenon
Da, se va face ca in fiecare an o lista cu toate materialele calificate in concurs cat si cele respinse. In plus, de pe pagina concursului se vor putea accesa toate materialele inscrise.

@Alex Ryuu
Sigur, go for it.

Re: Concurs AMV Nijikon 2015

Si eu sper sa se prelungeasca, macar 3 zile:)))